Matěj Schneider: Začínají americké primárky, které otestují vachrlatou teorii o republikánech bez Trumpa

14. leden 2024

Vypadá to, že více než rok předstírání, že Republikánskou stranu může vést někdo jiný, než Donald Trump, se chýlí ke konci. Ve Spojených státech začínají primárky a následující týdny ukáží, jestli je někdo z Trumpových rivalů schopný republikánské voliče oslovit.

Pole relevantních kandidátů se postupně zúžilo. Na poslední debatě před startem ostrého volení byli pouze dva: floridský guvernér Ron DeSantis a bývalá jihokarolínská guvernérka Nikki Haleyová.

Čtěte také

Trump na tyto debaty nechodí, protože jsou dle něj pod jeho úroveň. Nezúčastnil se ani podnikatel Vivek Ramaswamy, jehož primárková kometa vyhořela v průběhu podzimu.

Těsně před debatou ukončil svou kandidaturu také bývalý newjerseyský guvernér Chris Christie. Ten svou kampaň koncipoval jako jakousi kamikadze misi na sestřelení Trumpa. Kampaň zjevně ukončil proto, aby posílil Haleyovou, která je jeho potenciálním voličům nejbližší a jejíž preference v posledních týdnech narůstají.

Christie si nebere servítky

Čtěte také

Nenarůstají ale nějak zásadně – stále se bavíme přinejlepším o šlapání Trumpovi na paty, nikoliv o prvním místě ve kterémkoliv ze států. A přes vzletné fráze v Christieho proslovu o ukončení kampaně je zjevné, že ani tento nejsilněji protitrumpovský kandidát Trumpovým alternativám nevěří.

Krátce po Christieho oznámení se do médií a na internet dostala uniklá nahrávka jeho necenzurovaného výlevu. Někdo bez jeho vědomí nahrál jeho zákulisní komentáře o primárkových šancích jeho kolegů.

Christie si tu nebere servítky. Říká, že všichni ví, že Haleyová na to nemá a že DeSantis mu před ukončením kampaně volal zcela vyděšený z této představy. Pravděpodobně právě proto, že očekává, že Christieho hlasy se přelijí právě k Haleyové, což umenší jeho šance.

Čtěte také

Stát se toho může ještě mnoho – americké primárky mají pod drobnohledem médií mnohdy specifickou dynamiku a občas stačí, aby některý kandidát předčil očekávání o pár procentních bodů v některém z úvodních států, a najednou začne stoupat v dalších.

V tuto chvíli to ale vypadá, že v první hlasující Iowě Trump potvrdí svoje prvenství. Následovat bude New Hampshire, v jehož náklonnost doufá právě Nikki Haleyová. Kdyby to nevyšlo, může ji ještě o měsíc později na sklonku února zachránit její domovská Jižní Karolína.

Matěj Schneider

Tak jako tak bude na začátku března následovat takzvané superúterý, během kterého proběhnou primárky v celé kupě států včetně tak velkých jako jsou Kalifornie nebo Texas. V těch má v tuto chvíli dle průzkumů Trump náskok až přes 60 procentních bodů. A vypadá to tedy, že právě v těchto státech letos pohádka o netrumpovské Republikánské straně skončí.

Autor působí na serveru voxpot.cz

Spustit audio