Marek Hudema: Je postavení dolaru v ohrožení?
Americký dolar má nezpochybnitelné postavení hlavní světové rezervní měny. Z toho plynou Spojeným státům některé výhody, například levné půjčky, které jim ostatní závidí. Mohl by americký dolar o tohle postavení přijít? Mnozí si myslí, že ano. Nedávno o tom psala například šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová.
Lagardeová se ve svém článku v listu Financial Times zmínila o tom, že mezinárodní řád se mění a dominantní postavení amerického dolaru není jisté. V tom má pravdu. Postavení amerického dolaru se skutečně může otřást a to velmi rychle. Rychleji, než by to bylo i jeho nejzavilejším odpůrcům milé.
Čtěte také
Pokud by upadla mezinárodní důvěra v americký dolar a v americké cenné papíry, znamenalo by to rychlý růstu úroků z amerického vládního dluhu. Zároveň by Spojené státy byly najednou náchylné ke krizi způsobené nedostatkem cizích měn na krytí dovozu.
Rostlo by tak dál rychle americké zadlužení, což by pak dál podkopávalo důvěru v dolar. Celý cyklus by se opakoval a rychlost těchto opakování by se zvyšovala.
Americký obchodní deficit
Nakonec by americká vláda zřejmě zastavila splácení půjček a omezila finanční toky, tedy i směnitelnost dolaru. Byl by to definitivní konec americké globální měny a obří problém pro mezinárodní obchod.
Čtěte také
Zní to fantasticky, ale podobné kroky zvažují už nějaký čas lidé kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vadí jim totiž americký obchodní deficit, který je spjat s celosvětově mimořádným postavením dolaru zajišťujícím levné půjčky. Snahy o vynulování deficitu tak mohou podlomit a nakonec i vynulovat i mezinárodní postavení dolaru.
Mohl by dolar nahradit někdo jiný a získat tím i jeho výhody? Třeba euro, které k tomu má nejblíž? Ne. Jak totiž píše Lagardeová, takové mezinárodní postavení si je třeba zasloužit.
Země vydávající světovou rezervní měnu číslo jedna musí být geopoliticky i ekonomicky silná a vnitřně stabilní s jasným rozhodováním. To Evropská unie ani eurozóna rozhodně není. Přiblížit se k tomu by znamenalo rozsáhlé reformy směrem k federaci. K tomu v Evropě není vůle.
I když kdo ví, třeba představa levných půjček a silného ekonomického růstu přebije obavy Evropanů z přílišné integrace a centralizace. Peníze totiž umí mluvit docela přesvědčivě.
Autor je komentátor serveru lidovky.cz
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.