Matěj Schneider: Elon Musk hledá Ponziho schéma na špatném místě, najít ho může v Oválné pracovně

9. březen 2025

Nejbohatší byrokrat světa Elon Musk dal rozhovor jednomu z nejvlivnějších podcasterů na světě Joeu Roganovi. V rozhovoru nazval americký penzijní systém Social Security ve své podstatě takzvaným Ponziho schématem, tedy obdobou schématu pyramidového.

Dělá tak ve stejnou chvíli, kdy ho prezident Donald Trump pustil jako lišku do kurníku porcovat státní správu zevnitř. Republikánský stratég Grover Norquist kdysi prohlásil, že by chtěl zmenšit stát natolik, aby ho mohl „odvléct do vany a tam ho utopit“. Musk se snaží dělat přesně to a to s takovou vervou, že naráží před federálními soudy na limity pravomocí Bílého domu.

Čtěte také

Mezitím republikáni, kteří ovládají obě komory Kongresu, přemýšlí co proškrtat legitimní legislativní cestou. A zatímco je v minulosti Trump varoval, ať na populární penzijní systém a různé vládní programy zdravotního pojištění nesahají, teď podporuje sněmovní návrh, který by jeden ze zdravotních programů vykuchal.

To je kontext, ve kterém je nutné Muskův výrok vnímat. Republikáni si na rozcupování podobných programů brousí zuby dlouhé dekády. Ví ale, že mohou narazit na odpor obyčejných Američanů – ostatně přesně takto narazil například George W. Bush. Proto se naučili vše halit do jazyka o zefektivnění a trestání korupce.

Čtěte také

A proto Musk v rozhovorech mluví o penzijním systému jako o podvodných schématech. Na své sociální sítí X mezitím sdílí dezinformace o údajných milionech až několik set let starých fiktivních, nebo mrtvých lidí, které penzijní dávky prý dostávají.

To bylo moc i na konzervativní a jindy pevně protrumpovskou stanici Fox, která uváděla vše na pravou míru s tím, že například federální úřady automaticky ze systému škrtají kohokoliv, kdo má v záznamech věk přes 115 let.

Ale to od něj nikdo nečekáme

To neznamená, že o podvodném využívání federálních prostředků nikdo neuvažuje. Ale je to naopak právě Trump. Ten začal koketovat s myšlenkou jakési kryptoměnové státní rezervy. Jak už to u Trumpa bývá, plány jsou mlhavé, nejasné a bůhví jestli na ně dojde. Nebo jestli je hned druhý den zase nezruší.

Matěj Schneider, Voxpot

O to tu ale nejde. Pro zájmy divokého, neregulovaného kryptobyznysu bohatě stačí, aby se o této „kryptorezervě“ šuškalo, ceny různých aktiv šly v očekávání vládní podpory nahoru a všichni si napakovali kapsy. Tedy všichni až na ty, kterým zůstanou bezcenné jednorázové kryptovaluty v kasičkách, až nevyhnutelně dojde k cyklickému splasknutí virtuální bubliny.

Pokud Musk chce najít skutečné Ponziho schéma, neměl by se tedy zaměřovat na penzijní systém, ale na svého kumpána Donalda Trumpa. Ale to od něj nikdo nečekáme.

Autor působí na serveru voxpot.cz

Spustit audio