Matěj Schneider: Demokraté hledají ponaučení z porážky. Zatím rozdávají hlavně vinu
Do Bílého domu se vrací Donald Trump. Američtí demokraté se drbou na hlavě a přemýšlejí, jak se to stalo. Tedy alespoň někteří. Mnozí další se věnují oblíbené kratochvíli jakékoliv politické strany po volební porážce: vyřizují si účty.
Čtěte také
Je možné, že dosluhující prezident Joe Biden cítí jisté zadostiučinění – jeho strana ho po bídném výkonu v debatě proti Trumpovi uprostřed léta odstavila a nahradila na kandidátce. Jestli volební porážka Kamaly Harrisové Bidenovi alespoň částečně zahojila ego, nedává to zatím příliš najevo.
Dá se nicméně očekávat, že jeho spojenci budou do médií v následujících týdnech a měsících upouštět páru a kritizovat zpětně rozhodnutí strany Bidena odsunout.
Vlivná Pelosiová kritizuje
Jiní demokraté na nic nečekají. Kalifornská reprezentantka Nancy Pelosiová sice před dvěma lety dobrovolně předala žezlo vedení demokratů v dolní komoře Kongresu, ale stále zůstává jednou z nejmocnějších stranických špiček ve Washingtonu.
Sama to popírá, ale podle mnoha mediálních zvěstí to byla právě ona, kdo dal mnohým svým spolustraníkům v létě pomyslné povolení, aby se postavili proti Bidenovi. A zjevně toho nelituje.
Čtěte také
Deníku The New York Times řekla, že kdyby Biden odstoupil dříve, mohla její strana svědomitěji vybrat lepšího kandidáta. Ano, cítíte správně: kromě Bidena se svým výrokem opírá i do Harrisové.
Do boje vyrazili také lidé z okolí exprezidenta Baracka Obamy. Jeho bývalý speechwriter Jon Favreau ve svém podcastu uvedl, že v době Bidenovy nešťastné debaty měl prezidentův tým v rukou interní průzkumy, které ukazovaly, že by proti němu Trump získal okolo 400 hlasů volitelů. To by byl pro demokraty dramaticky horší výsledek než ten, jakého dosáhla Harrisová.
Čtěte také
Někteří prominentní demokraté se snaží mírnit vášně. „Myslím, že bychom se měli všichni sebrat, uvědomit si, kdo a co jsme, a nenechat se strhnout k tomu, abychom na sebe ukazovali prstem a přisuzovali si vinu,“ řekl v rozhovoru kongresman Jim Clyburn.
Má pádný důvod to říkat – Joe Biden dost možná neměl v Kongresu silnějšího spojence než právě tohoto jihokarolínského kongresmana.
Demokraté analyzují chyby
Americké strany se vždy po porážce snaží vyčíst, co by mohli dělat lépe, například z volebních výsledků do dolní komory. Dařilo se členům jisté frakce v průměru lépe než nějaké jiné? Neukazují silné individuální výkony některých politiků možnou budoucnost strany?
Na první pohled se nabízí velký problém volební porážky, kterou utržila Kamala Harrisová v Michiganu – velmi pravděpodobně na základě nespokojenosti desítek tisíců zdejších voličů s politikou současné administrativy ve vztahu k Izraeli.
Při pohledu na mapu Spojených států jako celek, se ale v tuto chvíli jednoznačné poučení, které by ukazovalo cestu dopředu pro demokraty, nenabízí.
Demokratům by tak rozhodně neuškodilo, kdyby nejprve začali naslouchat hlasům těch spolustraníků, kteří o blížící se prohře varovali už dávno před volbami – na úkor těch, kteří se teď jen snaží vyvinit. Těch včasných varujících ale mnoho není.
Autor působí na serveru voxpot.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.