Matěj Schneider: Biden se odhodlal seškrtávat studentské dluhy. Bude to ale stačit?

2. září 2022

Ameriku drtí necelé dva biliony v studentských půjčkách. Věřitelem drtivé většiny těchto dluhů je federální vláda. Velkým tématem politiků z demokratické strany je proto v posledních letech otázka, co s touhle dlužnou tíhou udělat. Levicovější demokraté by nejraději odpustili federální studentské pohledávky zcela, centrista Joe Biden se k těmto nápadům stavěl vždy zdrženlivěji.

Od začátku jeho mandátu se nicméně očekávalo, že k nějakému alespoň částečnému osekání studentských dluhů se uvolí.

Čtěte také

Většina Bidenovy agendy ale byla velkou část uplynulého roku takzvaně u ledu, až letos v létě se zaseklá soukolí rozpohybovala a dojde i na studenty. Americký prezident tak na konci srpna oznámil program, v rámci kterého bude velké části studentských dlužníku odepsáno až 10 tisíc dolarů z dosud nesplacené částky. Americká levice už si za poslední měsíce nějak zvykla, že od Bidena nemůže čekat příliš mnoho a tak dílčí program s relativním povděkem přijala.

Kritika přišla tradičně ze strany republikánů, ale také od jinak většinou Bidenovi přejících centristů v čele s poradci z předchozích demokratických administrativ, Larry Summersem nebo Jasonem Furmanem. „Nalít půl bilionu benzínu na inflační požár, který tu plápolá, je nezodpovědné,“ komentoval Furman hyperbolicky seškrtání dluhů.

Drobné vítězství

Sám však později uvedl, že od aktuálního programu očekává vliv na inflaci maximálně ve výši 0,2 až 0,3 procentního bodu. Republikáni pak kritizují plán nejen jako fiskálně nezodpovědný, ale také jako úplatek zaopatřeným voličům demokratů.

Čtěte také

O tom, že Bidenova administrativa se k tomuto kroku uchýlila mimo jiné proto, že si demokraté potřebují před nadcházejícími volbami do Kongresu vyžehlit vztahy s mladými voliči, nemůže být příliš pochyb.

Voliči pod 30 let sice pomohli Bidenovi porazit Donalda Trumpa, od začátku Bidenova úřadování se ale jejich podpora pro Bílý dům velmi dramaticky propadla. Jak moc pomůže dílčí ústupek v rámci obřího problému, který objektivně dusí ekonomickou situaci desítek milionů mladých Američanů, se ukáže až v listopadu.

Zcela nesmyslné je pak nařčení, že jde o subvenci pro zaopatřené Američany. Tento bonmot totiž ignoruje, jaké je reálné demografické složení studentských dlužníků. Tíha studentských půjček (nejen proporčně) dopadá silněji na chudé a minoritní studenty. Polovina aktuálního programu bude dle odhadů směřovat Američanům tvořící spodní polovinu příjmových tabulek.

Čtěte také

Program má také tvrdý strop pro příjemce vydělávající nad solidních nicméně nepříliš závratných 125 tisících dolarů ročně. Naopak příjemcům federálních Pell grantů pro nízkopříjmové studenty umožňuje odepsat si až 20 tisíc dolarů, čímž umocňuje oddlužňovací progresi.

Zároveň ale nejde vliv relativně drobného odpouštění studentských dluhů přecenit. Viděno optikou jejich souhrnného narůstání v uplynulých dekádách, se dostanou Spojené státy zpět na dnešní téměř dvoubilionovou úroveň během několika dalších let.

Jakkoliv by tak zasloužil zásadní reformu celý systém financování amerického vysokého školství – který se stal regresivní černou dírou na peníze a továrnou na výdaje a dluhy srovnatelnou jen s americkým zdravotnictvím – něco takového je v aktuálním rozpoložení ve Washingtonu jen těžko představitelné. Bidenovi demokraté si tak připisují další drobné vítězství. Otázkou zůstává, jestli s ním nebude mít problém konzervativní většina u Nejvyššího soudu a jestli kvůli nadcházejícím volbám nebude alespoň na nějakou dobu posledním.

Autor je publicista

Spustit audio