Martin Horálek: Neuspěchaný advent
Miluji advent. Čas koncertů, čerstvě upečeného cukroví a setkávání s přáteli. A také čas dobročinnosti a charity. Adventních sbírek je bezpočet. Každý je zná ze svého okolí. Přirozeně se advent stal dobou, kdy nám víc záleží na druhých, kdy jsme citliví k jejich potřebám i trápením.
I proto nesouzním s občasnými kritickými hlasy, že je dnešní advent vyprázdněný nebo ztrácí svůj duchovní obsah. Snad jen forma se trochu změnila.
Čtěte také
A to, že dnes lidé tíhnou spíš k vytopeným koncertním sálům než k vychladlým svatostánkům, považuji spíš za logický důsledek možnosti výběru než za všeobecný úpadek mravů.
Jednu věc bychom si ale z křesťanského pojetí adventu zachovat měli. A tím je ono radostné očekávání Vánoc, které je paradigmatem této doby. Životní zkušenost nás namnoze učí, že rozechvěné čekání, chvíle, ve které se mísí pocity nedočkavé zvědavosti s tajemstvím budoucího, často zůstávají ve vzpomínkách jako ty nejkrásnější.
Jdi pomalu a nespěchej
Když pak v adventním městě míjím proudy lidí, které se za zvuků koled proplétají nazdobeným městem, napadá mě, zda nespěcháme příliš. Jestli nás všudypřítomná vánoční výzdoba vlastně neochuzuje o něco jiného, ale minimálně stejně podmanivého.
Čtěte také
O advent v pravém slova smyslu. O advent, který by mohl mít ve svém vývěsním štítu nápis: NESPĚCHAT! Vždyť kdo by po čtyřech týdnech všudypřítomné vánoční atmosféry zůstal na Štědrý den užasle stát před krásně nazdobeným vánočním stromečkem?
Na hoře Brauneck v bavorských Alpách je umístěn kříž s nápisem: „Ó poutníče, měl bys vědět, že hodně lidí už spadlo z hory. Jdi proto pomalu a nespěchej, protože jinak budeš rychle na věčnosti!“ Mám za to, že ten německy psaný nápis je dobrou alegorií podstaty adventu.
Po vší námaze a nástrahách výstupu potřebujeme právě na vrcholu tohle upozornění. Přibrzdit, vydýchnout, zastavit se! Věci zdánlivě samozřejmé, a přesto tak důležité. Někdy, třeba v horách, doslova životně důležité. A tak vám všem přeji krásný, a hlavně neuspěchaný zbytek adventu!
Autor je dramaturgem náboženské redakce České televize
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.