Martin Groman: Kriegel. Voják a lékař komunismu
Únor 1948
Únorové události roku 1948. Práce Františka Kriegla v lidových milicích. Po 25. únoru je Kriegel organizačním tajemníkem KV KSČ v Praze a členem jeho předsednictva. Svatba s Rivou. Náměstkem ministra zdravotnictví. Začíná zatýkání členů mocenského centra strany. Kriegel odvolán ze své pozice, pracuje jako závodní lékař v Tatře Smíchov.
Související
-
Karel Hvížďala: František Kriegel chtěl léčit i komunismus
„Musíme se vrátit k programu pražského jara. Musíme zrušit cenzuru.“ Řekl František Kriegel půl roku po začátku okupace.
-
„Pošlou mě na Sibiř, nebo zastřelí.“ František Kriegel Moskevské protokoly v roce 1968 nepodepsal
Kolik cti, tolik hany, říká staré anglické přísloví. Týká se těch, kteří jdou takzvaně proti proudu. Takový byl i lékař František Kriegel.
-
Jan Fingerland: Kriegel po sto šesté
Lidé myslí v příbězích a to je možná důvod, proč získala sílu legenda Františka Kriegla a jeho odmítnutí podepsat se pod souhlas se sovětskou okupací Československa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.