Martin Fendrych: Bez „dislike“ to nejde

2. říjen 2015
Glosa

Každý den se na Facebook připojí skoro miliarda lidí po celém světě. Tahle obří sociální síť žije svým paralelním životem, je to „paralelní polis“ současnosti.

Mnohdy nahrazuje skutečný život, skutečné vztahy. Nebo je aspoň dost masivně, den co den doplňuje.

Na Facebooku vás mohou velebit, můžete se tam stát hvězdou, ale taky vás tam mohou v pohodě, na dálku oddělat, pronásledovat, šikanovat, aniž by se vás dotkli, aniž by se vám podívali do očí, aniž by vám řekli slovo. Forma komunikace je to nejen rychlá, ale taky velice levná.

Proč? Protože říct někomu do očí, že je pitomec, není zas až tak snadné, vyžaduje to odvahu k přímé konfrontaci. Kdežto dát na Facebook pod nějakou výpověď či fotografii komentář „trapný“, „nevkusný“, nebo něco jako „co byste od ní čekali“, to nestojí skoro nic.

Příklad. Dívka v pubertě se nechá ostříhat a odbarví si vlasy. Samo sebou si není jistá, jestli neudělala blbost. Udělá si selfíčko, zavěsí tu sebefotku „na fejs“ a s bázní a třesením čeká na reakce. Přesně řečeno čeká, kolik facebookových přátel jí novou vizáž „olajkuje“, čili klikne na tlačítko „like“, „to se mi líbí“. Lajkování má v životě teenagerů až krutý význam.

Nejde jen o fotku. Mladá muzikantka složí písničku, nahraje ji, pověsí na Facebook a začne počítat lajky. Když jich má sto, octne se v ráji. Když pět, padne na ni depka.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg chce učinit revoluční krok a zavést tlačítko „dislike“, „to se mi nelíbí“. Lajkování bylo zavedeno před osmi lety a už tehdy prý byl žádán, aby zavedl i symbol pro negativní emoci.

Dislajkování může být pro teenagery a méně odolné starší jedince zdrcující. Zuckerberg si to jistě uvědomuje. Prý hledá symbol pro rychlé ohodnocení negativních zpráv, jako jsou třeba fotografie z oblastí postižených zemětřesením.

Jenže není pochyb, palec dolů, „dislike“, ať už bude vypadat jakkoliv, stane se opakem „like“ a bude tak používán. Psychologické poradny se mohou chystat na nápor zdecimovaných náctiletých i dospělých. Vznikne ještě kratší cesta, jak někoho negativně zasáhnout.

Už ne komentář, dvě tři osobní slova, ale jeden jediný zcela neosobní klik na neosobní ikonu. „Holky, už jste ji odislajkovali?“ bude nová štvavá otázka. A na Facebooku přibudou odislajkovaní, pronásledovaní Odysseové. Bez „dislike“ to dneska prostě nejde.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.