Martin Fendrych: Aby Unie přežila, musí se víc integrovat

11. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Evropská komise vzkazuje: Povzbuďte veřejnost, aby přijala praktická opatření, jako je udržování základních zásob na dobu minimálně 72 hodin v případě nouze | Foto: Tomáš Mařas, Český rozhlas

Martin Fendrych: Aby Unie přežila, musí se víc integrovat

Něco se děje. Evropská unie se budí z dlouhého, libého spánku. Burcována lidmi, jako je bývalý finský prezident Sauli Niinistö, připravila společnou strategii připravenosti. Jejím cílem je předcházet hrozbám a krizím a umět na ně reagovat.

Dokument představila 26. března místopředsedkyně Evropské komise Roxana Mînzatuov, tedy už víc než tři roky od začátku války na Ukrajině. Jeho smysl je jasný: Chránit občany Unie. Zároveň má lidi v evropských zemích vyburcovat, mobilizovat.

Čtěte také

Nevýhodou strategie je její šíře, týká se všeho možného. Služeb, které poskytují nemocnice, škol, dopravy a telekomunikace. Zásob nejrůznějších materiálů. Jeden z bodů žádá „zlepšit přizpůsobení klimatu a dostupnost kritických přírodních zdrojů, jako je voda“. Dodám jen, strategie to říká v době úprku od Green Dealu.

Udělejte si zásoby na 72 hodin

Týká se nejen institucí a firem, ale taky obyvatel. Čteme v ní „povzbuďte veřejnost, aby přijala praktická opatření, jako je udržování základních zásob na dobu minimálně 72 hodin v případě nouze“.

Čtěte také

Do školních osnov se mají zařadit „lekce připravenosti“ a státy jsou vyzývány, aby zavedly symbolický Den připravenosti EU. Z dokumentu vyplývá, co Evropské unii chybí v době války a velkého nepřítele, ale i v době pandemií jako byla ta covidová a v době klimatických změn. Chybí větší integrace.

Strategie požaduje, aby vzniklo společné krizové centrum EU, které by zlepšilo spolupráci unijních struktur. Logicky, mělo by to stát na prvním místě, je žádána civilně-vojenská spolupráce.

Mají probíhat „pravidelná celoevropská cvičení připravenosti, spojující ozbrojené síly, civilní ochranu, policii, bezpečnost, zdravotnické pracovníky a hasiče“.

Komise varuje i před nebezpečím

Mezi rizika Komise řadí kybernetické útoky, dezinformační kampaně, vměšování ze zahraničí a sabotáže kritické infrastruktury, ale taky geopolitické krize.

Čtěte také

Do ozbrojených konfliktů řadí útok na členský stát. Mînzatuová chce, aby Evropané „změnili svůj přístup“. Chce, abychom se probudili a uvědomili si, že se svět změnil.

Strategii připravenosti předcházela tzv. Niinistöova zpráva. Bývalý finský prezident Sauli Niinistö pro Komisi sepsal raport o připravenosti EU na válku a civilní obranu.

Martin Fendrych

I Niinistö mluví o nutnosti větší integrace, volá po „plnohodnotné službě zpravodajské spolupráce na celounijní úrovni“. Ta by měla sdílet tajné informace a pomáhat odrazit hrozby, sabotéry a zahraniční agenty působící v hlavních unijních městech.

Niinistö navrhl, aby sedmadvacítka přijala Zákon o připravenosti EU, který by stanovil principy, standardy a cíle spolupráce unijních států.

Plánů má Komise dost, teď je ještě uskutečnit. Štěstí, jak víme všichni, přeje připraveným.

Autor je spolupracovník deníku Forum 24