Marksová-Tominová: Žena – politička musí být odhodlána pracovat více a lépe než muži, aby se prosadila
Pokud navržený seznam ministrů pro nově vznikající vládu už nedozná změn, budou v 17členném kabinetu všeho všudy dvě ženy. To je ve srovnání s rozvinutými evropskými zeměmi opravdu málo.
Obě budoucí ministryně navíc navrhl jediný politický subjekt - hnutí ANO. Ani lidovci, ani sociální demokraté, ve svých řadách nenašli žádnou ženu, která by ministerské funkce byla hodna. Obzvlášť pikantní je to v případě ČSSD, která si rovnost příležitostí pro ženy a muže a obecně boj proti diskriminaci dávno vetkla do svého politického programu.
„Je škoda že ČSSD i KDU-ČSL nejde do nižších pozic a nevybírá si ženy, které jsou velmi aktivní na komunální úrovni. Je však pravdou, že české ženy trpí falešnou skromností a bojí se si o post říci,“ uvádí Linda Sokačová, socioložka ze sdružení Alternativa 50+ .
Mluvčí stínové vlády ČSSD pro lidská práva a rodinu Michaela Marksová - Tominová vítá spojení místa předsedy legislativní rady vlády a ministra vlády pro lidská práva. Respektuje „mužskou“ volbu ČSSD a dodává, že „tato pozice vyžaduje právnické vzdělání a to já nemám“.
Před třemi lety kritizoval Bohuslav Sobotka vládu Petra Nečase právě proto, že v ní chybí ženy. O tři roky později, když Sobotka jako pravděpodobný premiér sestavuje vládu, nenominuje za ČSSD ani jednu ženu. Marksová - Tominová se domnívá, že „ČSSD tímto vyslala jistý signál, že i když máme prosazení žen v programu, uplatnění do praxe nám evidentně poněkud pokulhává“.
Linda Sokačová vnímá společenské předsudky i vůči roli ženy v politice: „Pokud zklame žena – politička a neosvědčí se, je to stigma pro všechny ženy. Zklame-li muž, je to jeho osobní problém či problém nějaké frakce ve straně, nikoli všech mužů ve společnosti“.

To jinými slovy potvrzuje i Marksová - Tominová, když dodává, že „žena – politička musí být odhodlána pracovat více a lépe než muži, aby se prosadila“.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.