Marek Hudema: Syrské peripetie prezidenta Trumpa

3. leden 2019
Donald Trump v Iráku

Trump se teď podle komentátorů chová na Blízkém východě jako jeho předchůdce v úřadě Barack Obama. Stahuje odtud vojáky – před Vánocemi oznámil, že Američané odcházejí ze Sýrie - a nechce řešit část tamních problémů.

Jenže jeden důležitý rozdíl tu je. Narozdíl od Obamy se Trump na Blízkém východě tvrdě postavil proti Íránu.

Lucie Priknerová: USA se stahují ze Sýrie, poučení z Iráku nestačilo

Americká armáda v Sýrii

Prezident Donald Trump nařídil stažení amerických vojsk ze Sýrie a s přehnaným sebevědomím prohlásil, že USA v Sýrii zvítězily nad hnutím Islámský stát.

Uvalil na něj ekonomické sankce, chce tamní teokratický režim odzbrojit a zbavit celý Blízký východ vlivu íránských ajatolláhů i jimi podporovaných milicí a teroristů. Stažení ze Sýrie ale tuhle Trumpovu snahu komplikuje a dokonce může Spojené státy vtáhnout do dalších bojů.

Americká vojenská přítomnost v Sýrii byla totiž jedním z důležitých bodů Trumpovy protiíránské strategie. Američtí vojáci původně pomáhali v Sýrii tamním ozbrojencům bojovat proti teroristické organizaci Islámský stát. A pak tam měli zůstat, aby blokovali postup Íránu.

Íránští ajattoláhové se totiž snaží ovládnout pomyslný půlměsíc od íránských pouští po Středozemní moře. Chtějí vytvořit pozemní most ze svého hlavního města Teheránu, přes Irák a Sýrii až do Libanonu, kde stojí jimi podporovaní islamisté proti Izraeli. Aby přes tento most mohli převážet zbraně a vojáky a posílili tím svoji moc na Blízkém východě a ve Středomoří.

Konec válek a silnější Amerika

Američtí vojáci v Sýrii jim v tom bránili. Blokovali strategické cesty na kurdském severu i, a to je ještě důležitější, dále na jihu u jordánských hranic. Americký přístup byl přitom velmi efektivní.

Trump a Saúdská Arábie vytvářejí problémy na Blízkém východě, píše turecký provládní list

Saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán a americký prezident Donald Trump

Prezident Spojených států Donald Trump se dopustil v přístupu k oblasti Blízkého východu řady špatných rozhodnutí. Myslí si to sloupkař tureckého deníku Daily Sabah Mehmet Barlas. Za nešťastný považuje i výběr Trumpových spojenců. Vliv a pověst USA se tak prý v důsledku kroků šéfa Bílého domu zhoršuje v celém regionu.

Necelých zhruba dva tisíce vojáků svojí přítomností zadržovalo postup tisíců a desetisíců členů proíránských milicí a vojsk syrské vlády vedených íránskými poradci. Íránci a jejich spojenci se totiž nechtěli dostat do přímé války se Spojenými státy a tak se raději tomuto území vyhýbali.

Navíc americká vojenská přítomnost dávala podle některých odborníků Washingtonu možnost, aby ovlivnil poválečné uspořádání v Sýrii. Třeba tlačit právě na odchod Íránců a jejich libanonských spojenců ze Sýrie výměnou za odchod Američanů. Po ohlášeném stažení ze Sýrie tohle vše padá a Spojené státy prý budou místo vojáků v Sýrii využívat své vojáky v sousedním Iráku.

Má to ale jeden háček. Pokud by Washington chtěl stejně efektivně v Sýrii blokovat vytvoření íránské cesty ke Středozemnímu moři v Iráku, může se nakonec zaplést do války s tamními šíity. Tedy souvěrci teheránských ajatolláhů.

Islámský stát zůstává v Iráku neporažen a jeho útoky opět sílí

Islám, terorismus, islámský stát

Útoky takzvaného Islámského státu v irácké provincii Kirkúk se v posledním roce více než zdvojnásobily, protože irácká vláda neřeší rizikové faktory, které přispívají k nestabilitě. Konstatuje to americké Středisko pro strategická a mezinárodní studia ve své nové zprávě, kterou cituje kurdský server Rudaw.

V Iráku jsou oficiální součástí státu šíitské milice, které vyzbrojil moderními zbraněmi včetně raket Írán. Milice přitom kontrolují především území u hranic se Sýrií na jihu země. A šíitští milicionáři rozhodně nebudou chtít vyhovět přání Američanů a zabránit průjezdu konvojů svých íránských spojenců do Sýrie a dále k břehům Středozemního moře. Ani pustit Američany k tomu, aby to udělali sami.

Přitom se část šítiských milicionárů vůbec netají tím, že by moc ráda zabíjela Američany. Američané se tak budou muset buď vzdát blokády íránského postupu nebo jít do konfliktů s iráckými milicemi.

Ohlášené stažení amerických chlapců ze Sýrie domů, které chce prodat Donald Trump svým voličům jako splnění předvolebních slibů a důkaz vítězství nad teroristy, tak najednou už nevypadá tak lákavě. Spíše se jeví jako krok k oslabení americké pozice na Blízkém východě nebo k nechtěné válce.

Jenže Trump přece původně sliboval něco jiného. Prohlašoval, že na rozdíl od svého předchůdce Obamy zařídí konec válek daleko od domova a silnější Ameriku. Teď se i v tomhle podobá Obamovi víc, než by sám chtěl.

autor: Marek Hudema
Spustit audio