Marek Hudema: Kdo budou ekonomičtí vítězové a poražení po konci epidemie nového koronaviru?
Zatím se zdá, že vítězem je Čína, odkud se virus rozšířil do světa, a poraženým že je celý Západ. Jenže podle některých odhadů, třeba analytiků banky Morgan Stanley, je to trochu jinak. Spojené státy mohou letos překonat rychlostí růstu Čínu a skutečným poraženým může být Evropa.
Ekonomický propad v Americe totiž nebyl tak hluboký, jak se předpokládalo, a navíc americké hospodářství včetně pracovních míst se dokáže díky nižší míře regulace pozoruhodně rychle otřepat z pandemických obtíží.
Čtěte také
Zároveň je tu obrovské nakopnutí americké ekonomiky nedávno schváleným vládním balíčkem ve výši 1,9 bilionu dolarů. A pak, a to je nesmírně důležité, na začátku května má být k dispozici vakcína proti covidu-19 pro každého dospělého Američana, který si ji bude přát. Americký prezident Joe Biden slibuje, že letošní svátek nezávislosti – ten se slaví 4. července – už bude probíhat ve znamení normálnosti. Tento slib pravděpodobně splní. A to kontrastuje se situací v Evropě.
Starý svět
Evropská unie sice vytvořila společný fond na překonání pandemie a další věci ve výši 750 miliard eur, ale než se peníze rozdělí, ještě to potrvá. Nehledě na to, že zatímco americký stimulační balíček má objem odpovídající zhruba trojnásobku propadu tamní ekonomiky, ten unijní pokrývá jen 70 procent evropského propadu. Evropa navíc očkuje hlemýždím tempem. Zatímco Američané si díky vakcinaci užijí bezstarostné léto, evropský cíl naočkovat 70 procent dospělých se zřejmě podaří dosáhnout až v září, a to kdo ví jestli. Americká ekonomika tak poroste díky státním penězům a jistotě, Unie bude mít naopak hluboko do kapsy a budou ji sužovat obavy z další vlny epidemie.
Ne, že by Amerika neměla problémy. Stimulace ekonomiky a rychlý růst mohou vést k vyšší inflaci, zaděláno je i na krach vyšponovaných burz. Podle expertů to ale americká ekonomika snadno přežije. Jako by se znovu potvrzovalo pojmenování Nový a Starý svět. Nový svět, Amerika, bude rychle růst díky otevřené ekonomice a zároveň rychlým státním zásahům, zatímco Starý svět, Evropa, bude stagnovat, protože zasahuje pozdě a reguluje příliš. A my bohužel žijeme v tom Starém světě.
Autor je komentátor Lidových novin
Související
-
Petr Holub: Dokonce ani Biden nemá neomezenou tiskárnu peněz
Pomoci každému, kdo byl postižen uzavřením ekonomiky, a investovat co nejvíc. To jsou jistě správné plány a postupuje tak každá vláda z vyspělých zemí.
-
Karel Barták: V EU se dohadují detaily fondu obnovy
Šéfové států a vlád Evropské unie se ve čtvrtek sešli po dvou měsících opět fyzicky v budově Evropské rady v Bruselu, aby jednali převážně o zahraničněpolitických tématech.
-
Robert Schuster: Souhlas Německa s Fondem obnovy EU otevřel novou kapitolu jeho evropské politiky
Není to tak dávno, co se premiéři zemí Evropské unie dohodli na gigantickém, 750 miliard eur čítajícím, balíku na překonání hospodářských důsledků koronavirové pandemie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.