Marek Hudema: Jak by Bill Gates řešil globální oteplování
Kdyby nešlo o Bila Gatese, čtvrtého nejbohatšího člověka na planetě, asi by kniha zapadla mezi další podobné tituly. Jenže Gates má možnost ovlivnit svými penězi ekonomiku a svým vlivem i světovou politiku.
Čtěte také
Podle Gatese je třeba snížit emise oxidu uhličitého, skleníkového plynu, který způsobuje globální oteplování, do roku 2050 na nulu. A samozřejmě je třeba omezit i další skleníkové plyny. Gates na to jde vědecky a technicky, zkrátka volí racionální postup. Nejprve je podle něj třeba identifikovat obory, které produkují nejvíc skleníkových plynů. A tam pak vynalézt metodu, jak tuhle produkci snížit a nakonec ukončit. Menší část skleníkových plynů pak pohltí například lesy.
Je to cenný příspěvek do debaty. Většina lidí totiž ani neví třeba o tom, že jedním z největších producentů skleníkových plynů je kromě energetiky i produkce oceli a cementu nebo že planetu ohřívá výroba hnojiv a plastů.
Jak na to
Gates žádá státní pobídky na vymýšlení nových bezuhlíkových řešení a zdanění těch uhlíkových tak, aby postupně vymizela. Sám do vývoje „čistých“ technologií investoval miliardy dolarů a přesvědčil k investicím i dalším miliardáře. Společenské náklady ale budou mnohem větší než nějaké desítky či stovky miliard dolarů. Gates je odhaduje na šest procent světového HDP ročně – to je, jak poznamenává, méně, než nás stojí uzavření celých odvětví ekonomiky kvůli nynější pandemii.
Takže happy end a konečně víme, jak na to? Bohužel ne. Problém je v tom, že ekonomiku bude třeba přiškrtit kvůli dosažení a udržení nulových emisí na celá desetiletí. Než přijdou ve všech oborech technologie, které budou skutečně „čisté“ a zároveň levnější než ty „špinavé“. Přitom se bude Země i po dosažení nulových emisí setrvačností dál oteplovat ještě celá desetiletí. Možná Gates přesvědčí k závazku vybudovat bezemisní hospodářství některé politiky, ale na tu těžší otázku, jak ho udržet a získat pro něj dlouhodobou podporu veřejnosti, a to bez na první pohled jasných výsledků, na tu už odpověď nedává.
Autor je komentátor Lidových novin
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka