Marek Hudema: Globální oteplování se nedaří zastavit
Rychlost globálního oteplování se lidstvu evidentně nedaří zastavit a bude třeba dělat něco jiného, než děláme dosud. Poukázaly na to dvě nedávné události.
Nejprve se ukázalo, že podle evropské klimatologické služby Copernicus byl 17. listopad prvním dnem, kdy celosvětová teplota o více než dva stupně překročila průměr z let 1850 až 1950. Jde sice jen o jeden den, ale ukazuje to, jak extrémně vysoké teploty v tomto roce svět zažívá.
Následně pak z jiných dat čerpající zpráva Organizace spojených národů uvedla, že i přes stávající klimatická opatření se Země do roku 2100 k oteplí o tři stupně celsia oproti předprůmyslové epoše. Přitom za „bezpečné“ pro planetu se považuje oteplení do dvou stupňů celsia.
Čtěte také
Ukazuje to, že emise skleníkových plynů, které oteplují atmosféru a tím mění klima, rychle rostou. Situace je navíc horší, než se zdá. Zpráva OSN totiž mluví o přijatých opatření. Mnohá z nich ale nedojdou naplnění nebo přijdou později, než se plánuje.
Tak to zřejmě dopadne i s ambiciózním Zeleným údělem Evropské unie, který má vytvořit do roku 2050 klimaticky neutrální Evropu. Zatím s tím nechce skoro nikdo nic dělat. Naopak, celosvětově sílí odpor voličů proti různým zeleným opatřením. Což se lidstvu nakonec vymstí.
Geoinženýring
Přibude případů extrémního počasí, tornád, záplav a stoupnou hladiny oceánů. Některá území budu jen těžko obyvatelná a voliči začnou tlačit na politiky, aby něco udělali. Rychle. Jenže emise nelze snížit na nulu z roku na rok a ani to by nepomohlo. Může se tak stát, že jedinou možností bude tak zvaný geoinženýring, tedy umělé řízení klimatu.
Ochlazování planety. Například můžeme začít rozprašovat oxidy síry do atmosféry, to zvýší odraz slunečních paprsků, a ochladí Zemi. Má to, stejně jako další geoinženýrské metody, svůj háček. Budeme to muset dělat pořád znovu a znovu a ve stále větším rozsahu.
Čtěte také
Pokud s tím přestaneme, třeba kvůli válce či pandemii, teplota se skokově zvýší a Země utrpí šok. Pro rostliny, zvířat i lidi by to bylo horší než současné pomalé změny klimatu. Riziko je obrovské.
Co s tím? Musíme pokračovat v tom, co děláme, tedy v omezování emisí. I když to vypadá, že to nemá cenu. A přitom se snažit vyvinout lepší metody geoinženýringu či ještě lépe odsávání skleníkových plynů z atmosféry.
Současné technologie jsou totiž příliš drahé nebo náročné na prostor a my nemůžeme na zastavení změn klimatu věnovat třeba plochu půlky Evropy. Na vývoj lepších technologií jsou potřeba peníze. Hodně peněz.
Soukromí investoři se do toho ale nehrnou. Pochopitelně. Nastoupit by proto měly vlády a podporovat tyto snahy minimálně stejně ne-li více než podporují omezování emisí či třeba elektromobilitu.
Autor je komentátor Lidových novin
Související
-
Lukačevič: Klima násobí bezpečnostní hrozby. I kvůli němu se šíří náboženský fundamentalismus
Klimatickou krizí se nově zabývá i Severoatlantická aliance. Jak může změna klimatu ohrozit naši bezpečnost? A měli bychom se spoléhat na technooptimismus?
-
Ivan Štern: Změní klima tělo přilepené k vozovce?
Nejspíš klimaaktivisté sdružení v hnutí Poslední generace dospěli k závěru, že demonstrace za klimaticky příznivou budoucnost pořádané po světě, k ničemu nevedly.
-
Petr Šabata: Úplně nesmyslný spor – spalovací motory versus klima
Nedávno vydal panel OSN pro změnu klimatu zatím nejobsáhlejší varovnou zprávu, ale Evropa se víc soustředila na to, jak prodloužit život autům se spalovacími motory.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.