Marek Hudema: Evropa přežije bez ruského plynu – ale bylo by to drahé

31. leden 2022

Pokud dojde k útoku Ruska vůči Ukrajině, Evropané se postaví za Kyjev a uvalí na Rusko sankce, slibují evropští politici. Mnoho analytiků ale varuje, že tvrdý postoj vydrží Evropanům jen do té doby, než jim Rusko pohrozí přerušením dodávek plynu a tím, že budou mrznout.

Jenže týdeník The Economist nedávno přišel s analýzou, podle které „mráz“ Evropě nehrozí. Samozřejmě, na první pohled je starý kontinent ve strašné situaci.

Čtěte také

Rusko dodává do Evropské unie zhruba třetinu její spotřeby zemního plynu a v zásobnících nemá Evropa tolik suroviny jako obvykle. Na začátku letošní zimy to dokonce vypadalo tak, že Evropa bude muset sáhnout k omezení dodávek plynu některým odvětvím, aby bylo na vytápění domů. Jenže dnes je situace jiná.

Zima zatím nebyla tak tvrdá, jak se čekalo, a zřejmě ani nebude. Na jaře tak bude mít Evropa pravděpodobně stále dost plynu na to, aby jí nevadilo dvou až čtyřměsíční přerušení ruských dodávek.

Nahradit nelzen všechen plyn z Ruska

Navíc v případě nouze může Evropská unie využít zásob plynu, které vždy zůstávají v zásobnících a plynovodech, aby v nich byl dostatečný tlak. Pro jistotu jsou totiž tyto zásoby o něco větší, než je nutné.

Čtěte také

Podle poradenské společnosti Wood Mackenzie by šlo bez potíží snížit objem těchto zásob o desetinu a jejich využití by pak nahradilo až několik měsíců dovozu ruského plynu.

Jinak řečeno, Evropa bude mít i po případném přerušení dodávek z Ruska dost plynu minimálně na čtvrtletí a nejspíš dokonce na víc než půl roku. Část ruského plynu pak lze nahradit dovozem zkapalněného plynu z Ameriky či z Asie. To je ta dobrá zpráva.

Špatná je, že dovozem odjinud je možné nahradit sice většinu, ale nikoliv všechen ruský plyn. A že to bude drahé. Naopak Moskva má dost peněz v zásobě na to, aby mohla uzavřít plynovody na celé měsíce nebo spíš na léta.

Marek Hudema

Co z toho plyne? Postavit se za Ukrajinu není pro Evropany, pokud jde o plyn, v žádném případě sebevraždou. Evropa bez ruského plynu přežije, ale rozpočty evropských zemí budou krvácet.

Na druhou stranu, pokud se Evropa za Ukrajinu nepostaví, bude to znamenat zelenou velmocenskému jednání, změnám hranic a nestabilitě, která nakonec poškodí i Evropu. A svůj plyn i tak nakonec Rusko může přesměrovat jinam.

Autor je komentátor Lidových novin

autor: Marek Hudema
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.