Pavel Polák: Nord Stream 2 jako součást sankčního balíčku

20. leden 2022

Těžko říct, jakou váhu má plynovod Nord Stream 2 ve strategických úvahách ruského prezidenta Vladimira Putina. Těžko říct, protože do jeho hlavy v tyto napjaté dny vidí málokdo, ač se o to jeho protihráči snaží sebevíc. Jisté je, že se tento plynovod dostal posledními tahy mezinárodní politiky do popředí, kde se už rozhoduje o tom, zda ho obětovat, nebo zachovat.

Je to projekt, který stál Rusko spoustu peněz, času i politického úsilí. Je to projekt, který chce Moskva konečně spustit.

Čtěte také

I Německo má velký zájem na jeho spuštění, protože pro jeho energetickou reformu potřebuje v první fázi spolehlivé dodávky plynu. Zavírání kohoutků v tranzitních zemích, které s Ruskem nekamarádí, nebo na které Rusko tlačí, není v německém zájmu.

I proto spolková republika po plynové krizi z roku 2009 na druhém vydání Nord Streamu trvala. Jak známo, Německo to stálo také dost politického úsilí, protože tento plynovod je z povahy věci sporný, zejména na východ od německých hranic.

Diplomatická zbraň

Ať se Berlín sebevíc zaklínal tím, že Nord Stream 2 je soukromý projekt, který se uskutečňuje ve shodě s platnými evropskými zákony, musel nakonec ústy bývalé kancléřky Angely Merkelové uznat, že to není jen byznysový projekt, ale také geopolitická páka, kterou lze nadzdvihovat evropské státy.

Merkelová podmínila spuštění plynovodu tím, že plyn z Ruska do západní Evropy bude také nadále téct přes Ukrajinu.

Čtěte také

Nový kancléř a také bývalý ministr Merkelové Olaf Scholz se během současné eskalace na rusko-ukrajinské hranici dlouho držel stranou. Opakoval německou mantru, že Nord Stream 2 je čistě soukromý projekt. Snaha byla zřejmá: Udržet plynovod mimo hru, protože konec již hotového plynovodu by Německo velmi bolel.

Tato pozice je ovšem pro Německo, které se s Angelou Merkelovou stalo jedním ze světových hráčů, neudržitelná. Po setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem zkraje týdne řekl německý kancléř, že v případě vojenské invaze na Ukrajinu bude plynovod součástí případného sankčního balíčku.

Pavel Polák

Scholz – řečeno pomocí šachové metafory – táhl jezdcem vpřed do nebezpečné blízkosti. Protihráč se musí rozhodnout, zda ustoupí, nebo jezdce vezme. Nord Stream 2 po Scholzově vystoupení rozhodně není soukromým projektem, ale spíše už diplomatickou zbraní.

Potíž této šachové úvahy spočívá ovšem v tom, že figurek k obětování je na hrací desce mnohem víc. A do hlavy hráči v Moskvě pořádně vidět není.

Autor je zpravodaj Deníku N v Německu

autor: Pavel Polák
Spustit audio