Marc Niubo: Italská opera v mozartovské Praze
Marc Nuibo působící na Karlově univerzitě napsal knihu o italské opeře v Praze, těsně před Mozartovým pražským triumfem v roce 1787 a vznikem opery oper Don Giovanni. Magazín Ex Libris představí tehdejší pražská divadla, jejich provoz a financování, to vše do značné míry spojené právě s fenoménem italské barokní opery.
Mozart prožil v Praze nejradostnější chvíle svého života a srdce tuzemského milovníka vážné hudby se vždy tetelí radostí a hrdostí nad tím, že právě u nás se dostalo Mozartovy takového pochopení. Pro vídeňské publikum byla jeho Figarova svatba moc novátorská, Pražané si ji ale zamilovali.
Čtěte také
Důvodem byla zřejmě obecná hudebnost našeho národa a také fakt, že v Praze byla díky hraběti Šporkovi už od roku 1724 veřejná operní scéna, kam mohl přijít kdokoli, kdo si mohl dovolit koupit lístky. A tato možnost trvala až do mozartovských dob.
Nuibova kniha Italská opera v mozartovské Praze, ale vlastně vůbec není o Mozartovi. Zabývá se totiž obdobím končícím rokem 1785, Figarova svatba vznikla až o rok později a do Prahy se Mozart podíval až v roce 1787. Doba, které se kniha věnuje, tedy ještě moc mozartovská nebyla. Události v tomto období však byly nezbytnou podmínkou k tomu, aby se jednou Praha mozartovskou stala. Název knihy tak má jakousi implicitní logiku.
Čtěte také
Kniha nabízí revidovaný a v mnoha ohledech doplněný pohled na osudy italské opery v první polovině 80. let, tedy v době, v níž dochází nejen k důležitým personálním změnám, ale kdy se také začíná rychleji proměňovat celé prostředí, v němž italská opera působí.
„Mění se pražské divadelní instituce i publikum, zvyklosti i očekávání, ale i vztah státu a panovníka k divadlu. Změny zaznamenává také italská opera coby umělecký žánr i její provozovací praxe. Časové vymezení knihy – podzim 1781 až karneval 1785 – je pro laika možná překvapující. Reflektuje ale divadelní sezony, které určovaly chod operních společností.“
Poslechněte si celé Ex Libris v audiozáznamu.
Související
-
Mým přáním je opera za plného provozu vývařovny nebo prádelny, přiznává šéf Hausopery Škarka
„Mým úplně největším přáním je, kdyby se nám podařilo udělat operu za plného provozu ve vývařovně,“ říká operní pěvec a umělecký šéf Hausopery Josef Škarka.
-
Metropolitní opera v New Yorku přeruší vztahy s umělci, kteří jsou Putinovými spojenci
Slavný newyorský operní dům, Metropolitní opera, v neděli oznámil, že přeruší své vazby na ruské umělce a instituce, kteří patří mezi spojence Vladimira Putina.
-
Janáček načerpal inspiraci pro komponování opery Její pastorkyňa v kozlovickém mlýně
Hudební skladatel Leoš Janáček patří neodmyslitelně k Hukvaldům, ale velmi těsné sepětí měl taky k sousední obci Kozlovice a kozlovické části Měrkovice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.