Manželství gayů a leseb není o toleranci, ale je expanzí do veřejného prostoru, tvrdí Roman Joch

6. srpen 2018

Letošní festival Prague Pride vyvrcholí 11. srpna karnevalovým průvodem z centra Prahy směrem na Letnou. Festival každoročně vzbuzuje vášně, proti němu protestují například zastánci modelu tzv. tradiční rodiny. Potřebuje česká společnost Prague Pride?

Roman Joch

„Česká republika je svobodnou společností, takže na happeningy a demonstrace mají lidé zásadní právo. Jde o legitimní akci, ale myslím, že člověk může být hrdý na své zásluhy, skutky a výkony, ale ne na to, co je mu dáno,“ uvedl v pořadu Pro a proti ředitel Občanského institutu Roman Joch.

Ten si prý neumí představit, že by oslavoval to, že je běloch, má modré oči nebo heterosexuální orientaci.

„Každý člověk si zaslouží respekt a toleranci. Dospělí lidé mají právo žít ve vztazích, které si sami vyberou. Pro výchovu dětí je ale dobré, aby ve své rodině viděli jak mužský, otcovský, tak ženský, mateřský vzor. To u stejnopohlavních párů a jejich rodin mohou vidět dost těžko.“

Joch souhlasí, aby stejnopohlavní páry mohly mít děti. „Pouze poznamenávám, že skutečná biologická matka je jen jedna žena z páru, zatímco v přirozené rodině je dítě vždy dítětem jak otce, tak matky.“

Souhlasím, že nejdůležitější rovina je symbolická, proto vyvolává takové vášně. Na české LGBT komunitě mi bylo sympatické, že požadovala úctu, toleranci a akceptaci. Ale požadavek manželství přestává být požadavkem na toleranci, ale je jakousi expanzí do veřejného prostoru... Je to snaha přinutit ostatní dát svůj vnitřní souhlas tomu, co za manželství nepovažují.
Roman Joch

„Termín manželství je unikátní pro muže a ženu. Neplatí, že je pro všechny... Smyslem společenské existence manželství je vytvoření stabilního prostředí... Manželství má reprodukční funkci, tedy daný pár má vlastní dítě, které pak 15 či 18 let vychovává.“

A pokud se někdo vědomě rozhodne děti nemít, tak prý nejde o z tradičního hlediska plné manželství. „Je to považováno za soužití, byť to má právně nálepku manželství.“

„Nemám nic proti tomu, aby osoby stejného pohlaví spolu žily, měly právní uznání či vychovávaly děti, ale nedomnívám se, že je vhodné pro takovou podobu soužití používat termín manželství, který znamená něco úplně jiného,“ shrnul Roman Joch.

Manželství homosexuálů nikoho neohrozí

„Prague Pride je festival pro všechny. Jde o týdenní událost s více než 120 akcemi, která vrcholí průvodem, kam jsou zváni všichni,“ připomněla ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Hana Kulhánková

Podle ní je důležité, když s LGBT komunitou sdílí její radosti i strasti okolí. „Ať už to jsou kamarádi, rodiny nebo přátelé z práce.“

„Naše dcera od malička ví, že má dvě maminky... Naše rodina nežije ve vzduchoprázdnu, dcera má babičky, dědečky, tety a strejdy, takže ze svého okolí zná muže. Je pro ní důležité, že žije v rodině dvou žen, které se mají rády a vychovávají ji k tomu, aby byla dobrým člověkem.“

Je to dorovnání stavu, který je nám upírán. Česká společnost tím nebude nijak ohrožena, stejně jako nejsou ohroženy společnosti ve více než 26 zemích, kde manželství pro všechny existuje. To, že bude manželství umožněno gayům a lesbám, neohrozí absolutně nijak většinovou společnost, ale nám to opravdu velmi pomůže.
Hana Kulhánková

Kulhánkové nevadí, že se konají akce jako Pochod pro rodinu a festival pro tzv. tradiční rodiny. „Žijeme ve svobodné společnosti a každý má právo na svůj názor. Nesouhlasím ale téměř s ničím, co tento festival propaguje a jaké myšlenky přináší společnosti.“

„Manželství není nejvhodnější svazek jen pro muže a ženy, ale měl by být možností pro dva dospělé lidi, kteří se mají rádi, pokud do toho oba jdou se všemi spojenými riziky.“

Registrované partnerství je prý ve srovnání s manželstvím ve sto bodech jiné. „Nedává stejné možnosti homosexuálům jako heterosexuální manželství.“

„Nejdůležitější je ale symbolická rovina toho, že je manželství spojováno se svatbou, kdy si třeba určíte, kde se chcete vzít. V registrovaném partnerství je to možně jen na 14 matrikách, stačí jen matrikář nebo matrikářka, nemusí to mít ani slavnostní charakter, takže je to takový druhořadý svazek,“ vysvětlila Hana Kulhánková.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související