Mám problém poslouchat Babiše, stejně tak fůru britských politiků, říká architektka Jiřičná

25. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Eva Jiřičná

REPRÍZA | „Když mě slyšíte na telefonu v Anglii, říkám Íva Džirikna. Tak Angličané mé jméno totiž vyslovují. Napřed jsem to zkoušela s Jiřičnou, ale nikam to nevedlo. Tak jsem to po čase vzdala. Musela jsem se tomu trochu přizpůsobit a zvyknout si. Jsem tedy zvyklá na Evu Jiřičnou i na Ívu Džiriknou,“ směje se architektka a designérka Eva Jiřičná, host Osobnosti Plus a Barbory Tachecí.

„Rodilý Brit rozhodně slyší, že nejsem Britka. Když jsem přijela do Anglie,... vše jsem překládala podvědomě z češtiny do angličtiny. A teď všechno překládám z angličtiny do češtiny. Tedy se mně to myšlení celé obrátilo,“ dodává.

Je to fifty-fifty

„V Anglii i Česku je momentálně (v listopadu 2017 - pozn. red.) situace fifty-fifty. Když poslouchám politické pořady, tak se často taky rozčílím. Mám problém poslouchat Babiše. Mám problém poslouchat i fůru britských politiků, kteří říkají něco, co je evidentně nesprávné, dokonce to může být i lež nebo výmysl. To mě rozčílí. Pak si to ale vysvětlím a uklidním se,“ srovnává povolební atmosféru v Česku a politické dění ve Velké Británii světová architektka.

Mám v životě výhodu, protože miluji práci.

Eva Jiřičná

Na otázku moderátorky, které budovy v Praze by měly být zbourány, nejdříve Eva Jiřičná skromně hovoří o tom, že na takovou věc mohou mít lidé různý názor.

„Omlouvám se všem, kteří se mnou nesouhlasí. První pražská budova, kterou bych zbourala, je Nová scéna vedle Národního divadla. Sklo je materiál, který miluji. Ale když je použité ve formě, kdy není průsvitné a není skleněné – vypadá to jako těžká hnědá hmota, tak mi to vadí. Celá budova, beton, měřítko i artikulace detailu. A když se vejde dovnitř, je to ještě horší. Bez této budovy bych klidně mohla existovat."

Proč nemá Eva Jiřičná ráda brutalistickou budovu bývalého Federálního shromáždění vedle Národního muzea nebo budovu Darex na Václavském náměstí? Jaký byl její desetiletý partnerský vztah s Janem Kaplickým? Jak se udržuje v dobré fyzické i psychické formě a čím se v životě řídí? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Barbora Tachecí , Kateřina Tesařová
Spustit audio

Související