V Číně politiku nikdo neřeší, říká úspěšná česká architektka Eva Le Peutrec

27. březen 2020

Postavila už 24 mrakodrapů a před nedávnem ji v Číně oslovili s dalším projektem. V příštích měsících se navíc architektka Eva Le Peutrec chystá založit firmu, kde bude navrhovat luxusní byty na Tahiti a Vanuatu. (repríza)

Čtěte také

Proslavila se hlavně v Šanghaji, kde několik let žila a navrhla desítky mrakodrapů. „Šanghaj byla největší výzva a zároveň se tam hodně stavělo,“ vzpomíná na svůj velký krok na asijský kontinent.

Přestože architektura není obor, který by přál rodině, daří se Evě Le Peutrec tyto dva světy skloubit. Stojí to prý ale mnoho sil: „Snažím se být superženou, supermatkou i superarchitektkou. Není to vždycky jednoduché, sedět na více židlích, ale baví mě to.“

Architektura je boj a je hodně o penězích. Zakázky jsou třeba za miliardu dolarů, takže ego architektů je veliké – často soupeříte třeba se svým vlastním šéfem.
Eva Le Peutrec

K otázce postavení žen v Číně říká, že Číňankám v kariérách paradoxně uškodilo ukončení politiky jednoho dítěte. Zaměstnavatelé je totiž v očekávání možných mateřských povinností chtějí o to méně do práce přijímat.

V tomto ohledu poukazuje Le Peutrec na podobnou analogii v USA, kde údajně mělo podobný efekt hnutí MeToo. „Ženy to vlastně diskvalifikovalo a muži s nimi nechtějí pracovat,“ vysvětluje.

Politiku tady nikdo neřeší

„V Číně nebo samotné Šanghaji politiku nikdo neřeší… Čína je podle mě opravdu největší kapitalismus světa – v porovnání s tím, co jsem zažila třeba v San Franciscu,“ říká architektka k otázce tamní politické situace.

Čtěte také

Od 80. let se prý například právě v nejlidnatější Šanghaji situace výrazně změnila. Zatímco dřív připadaly ve městě asi čtyři metry čtvereční obytného prostoru na osobu, dnes se tu staví až dvousetmetrové byty.

„Jsem přesvědčená o tom, že když to bude pokračovat takhle, tak tam politiku nikdo řešit nebude,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s Evou Le Peutrec. Mluvily také o tom, jak těžké je pro ženu prosadit se mezi architekty nebo o čínském naturelu.

Spustit audio

Související