Praha si kvůli Masarykovu nádraží koleduje o vyškrtnutí z UNESCO. Návrh Zahy Hadid nerespektuje pražské hodnoty, říká architektka

19. duben 2018

Praha podle názoru některých architektů necitlivými zásahy do památkové zóny ohrožuje členství v UNESCO. Poškozují některé developerské projekty, například zástavba kolem Masarykova nádraží, Prahu? „Nechceme tu dělat skanzen, ale pokud nechceme ztratit hodnoty, musíme se zabývat řádem města,” říká architektka a viceprezidentka Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky Marie Švábová.

Podle Švábové hazarduje Praha se svým členstvím v UNESCO. „Její situace na seznamu UNESCO je už dnes problematická. Různými opatřeními to zachránil doktor Štulc, bývalý předseda ICOMOSu,” říká.

Prahou se UNESCO zabývalo již několikrát, například kvůli mrakodrapům na Pankráci, tunelu Blanka nebo demolici domu na Václavském náměstí. Praha si teď podle architektky doslova koleduje o vyškrtnutí ze seznamu, a to kvůli Masarykovu nádraží. 

Praha má svoje hodnoty, my je musíme dále rozvíjet, ne popírat.
Marie Švábová

„Je to naprosto cizorodá zástavba. Praha je naprosto výjimečné město. Neznamená to, že by se mělo zakonzervovat, že by se nemělo nic měnit, naopak. Změna je vlastnost každého města, to je jeho život. Nechceme tu dělat skanzen, ale pokud nechceme ztratit hodnoty, musíme se zabývat řádem města,” podotýká Švábová. 

Projekt revitalizace nádraží od světoznámé architekty Zahy Hadid jde podle Švábové proti prostorovým zásadám města. „Nerespektuje parcelaci, střešní krajinu, měřítko. Praha má svoje hodnoty, my je musíme dále rozvíjet, ne popírat,” myslí si viceprezidentka Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky.

Rychlodráha z letiště

Michal Bartošek, specialista na architekturu a územní plánování Institutu pro plánování a rozvoj hlavního města Prahy, zdůrazňuje, že si váží toho, že je Praha v UNESCO. „Neznamená to ale, že by se Praha neměla dále rozvíjet. Musíme hledat dohody, jak rozvoj Prahy správně nastavit,” myslí si. 

Musíme hledat dohody, jak rozvoj Prahy správně nastavit.
Michal Bartošek

„Návrh studia Zahy Hadid je pozoruhodný, protože objevil jakousi koncepční úroveň ve využití toho území. Nejedná se pouze o území podél ulice na Florenci, ale i řešení dále, směrem k autobusovému nádraží. Návrh objevil v původním konceptu, na rozdíl od jiných soutěžních návrhů, příležitosti pro založení významného městského centra na křížení důležitých přepravních tras,” vysvětluje Bartošek. 

Praha vidí podle specialisty v Masarykově nádraží bariéru v propojení Opletalovy ulice a prostoru na Florenci. „Zároveň má přijet na Masarykovo nádraží rychlodráha z letiště. Stane se tak významným rozvojovým místem v centru Prahy. Kultivace nádraží jako takového je vítána. Ta je úzce spojená s developerským záměrem,” popisuje Bartošek. 

Odporuje návrh pražskému územnímu plánu? „Domnívám se, že ne,” odpovídá. 

autoři: Karolína Koubová , vis
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.