Praha si kvůli Masarykovu nádraží koleduje o vyškrtnutí z UNESCO. Návrh Zahy Hadid nerespektuje pražské hodnoty, říká architektka
Praha podle názoru některých architektů necitlivými zásahy do památkové zóny ohrožuje členství v UNESCO. Poškozují některé developerské projekty, například zástavba kolem Masarykova nádraží, Prahu? „Nechceme tu dělat skanzen, ale pokud nechceme ztratit hodnoty, musíme se zabývat řádem města,” říká architektka a viceprezidentka Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky Marie Švábová.
Podle Švábové hazarduje Praha se svým členstvím v UNESCO. „Její situace na seznamu UNESCO je už dnes problematická. Různými opatřeními to zachránil doktor Štulc, bývalý předseda ICOMOSu,” říká.
Prahou se UNESCO zabývalo již několikrát, například kvůli mrakodrapům na Pankráci, tunelu Blanka nebo demolici domu na Václavském náměstí. Praha si teď podle architektky doslova koleduje o vyškrtnutí ze seznamu, a to kvůli Masarykovu nádraží.
Praha má svoje hodnoty, my je musíme dále rozvíjet, ne popírat.
Marie Švábová
„Je to naprosto cizorodá zástavba. Praha je naprosto výjimečné město. Neznamená to, že by se mělo zakonzervovat, že by se nemělo nic měnit, naopak. Změna je vlastnost každého města, to je jeho život. Nechceme tu dělat skanzen, ale pokud nechceme ztratit hodnoty, musíme se zabývat řádem města,” podotýká Švábová.
Projekt revitalizace nádraží od světoznámé architekty Zahy Hadid jde podle Švábové proti prostorovým zásadám města. „Nerespektuje parcelaci, střešní krajinu, měřítko. Praha má svoje hodnoty, my je musíme dále rozvíjet, ne popírat,” myslí si viceprezidentka Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky.
Rychlodráha z letiště
Michal Bartošek, specialista na architekturu a územní plánování Institutu pro plánování a rozvoj hlavního města Prahy, zdůrazňuje, že si váží toho, že je Praha v UNESCO. „Neznamená to ale, že by se Praha neměla dále rozvíjet. Musíme hledat dohody, jak rozvoj Prahy správně nastavit,” myslí si.
Musíme hledat dohody, jak rozvoj Prahy správně nastavit.
Michal Bartošek
„Návrh studia Zahy Hadid je pozoruhodný, protože objevil jakousi koncepční úroveň ve využití toho území. Nejedná se pouze o území podél ulice na Florenci, ale i řešení dále, směrem k autobusovému nádraží. Návrh objevil v původním konceptu, na rozdíl od jiných soutěžních návrhů, příležitosti pro založení významného městského centra na křížení důležitých přepravních tras,” vysvětluje Bartošek.
Praha vidí podle specialisty v Masarykově nádraží bariéru v propojení Opletalovy ulice a prostoru na Florenci. „Zároveň má přijet na Masarykovo nádraží rychlodráha z letiště. Stane se tak významným rozvojovým místem v centru Prahy. Kultivace nádraží jako takového je vítána. Ta je úzce spojená s developerským záměrem,” popisuje Bartošek.
Odporuje návrh pražskému územnímu plánu? „Domnívám se, že ne,” odpovídá.
Související
-
V Praze se staví čím dál hůř, říká architekt Ladislav Lábus
Dnes je to přesně 20 let, co zahájil svůj zkušební provoz Tančící dům. Podle jednoho z jeho architektů je ale nepřístupný a nikoliv domem všem přístupné kultury. Ja...
-
Zemřela architektka Zaha Hadid. Držitelka Pritzkerovy ceny podlehla infarktu
Zaha Hadid, britská architektka iráckého původu, dnes ve věku 65 let zemřela. Držitelka mnoha prestižních ocenění, jako například Pritzkerovy ceny, podlehla v nemocnici v Miami infarktu. Mezi její nejznámější stavby patří Londýnské centrum plaveckých sportů, kde v roce 2012 závodili olympionici.
-
Distrikt: Zaha Hadid v Praze a mantinely Metropolitního plánu
Jeden z nejstrategičtějších pražských brownfieldů, území nikoho v blízkosti Masarykova nádraží, kde se stýká Karlín, Žižkov a střed Prahy, se má proměnit na Central...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka