Malíř Otto Placht: V Latinské Americe jsem našel energii, která je mi blízká
„Mojí materiální základnou je Evropa a můj duchovní prostor otevírá jihoamerický prales. Jedno bez druhého nemůže existovat,“ říká malíř a výtvarník Otto Placht v pořadu Hovory.
„Co pro mě bylo nejvíc přitažlivé a inspirativní: když jsem viděl, že ve světě, o kterém se říká, že v něm žijí lidé bez historie a kultury a všechno tam probíhá v přítomném okamžiku a všechno rychle pomíjí, tak v tomto světě jsem našel výtvarný zdroj, který jako by žil s mojí duchovní silou a životní energií. Vnímal jsem to jako návaznost na můj výtvarný způsob projevu. Ale ne v indiánském umění, ale v té divoké energii, která je tam silná,“ vysvětluje malíř.
Rozkročený mezi Latinskou Amerikou a Evropou je už bezmála třicet let. „Člověk může přežít v pralese a nikam nezapadne. Nikdy nebudu jedním z pralesních lidí a nežiju ani v hlubinách pralesa, je to město,“ popisuje svůj život na jihu Ameriky Placht.
Poslechněte si celé Hovory o ayahuasce a výtvarném umění v Evropě.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.