Makemake bez atmosféry

23. listopad 2012

Trpasličí planeta Makemake obíhající Slunce za Plutem zřejmě nemá žádnou atmosféru. Byly tak vyvráceny dřívější předpoklady.

Velmi podrobně teď astronomové prozkoumali jedno z největších těles za Neptunem, trpasličí planetu Makemake. Makemake pojmenovaná podle polynéské bohyně, byla objevena v roce2005 ajde o třetí největší těleso za Neptunem. Větší jsou jen Pluto a Eris. Průměr trpasličí planety je asi1500 kilometrů. Znamená to, že jde o těleso v hydrostatické rovnováze, tedy laicky řečeno, že má přibližně kulový tvar.

Svět za Neptunem
Pokud nepočítáme objev Pluta roku 1930, byla tělesa za Neptunem objevena až v roce 1992. Dnes jich známe přes 1000, ale zkoumají se opravdu těžko. Jejich velká vzdálenost od Slunce znamená, že na obloze září příliš málo a malý je i jejich úhlový rozměr. Jedině u Pluta se podařilo Hubbleově kosmickému teleskopu pozorovat detaily na povrchu, i když jen v podobě světlých a tmavých skvrn. Žádné detaily na povrchu ostatních vzdálených těles, nejsou známy, nejsou vidět ani těmi největšími dalekohledy světa a kosmická sonda k nim zatím žádná nerozrazila. Přesto existuje metoda, jak studovat tyto ledové světy za Neptunem. Znamená to ale čekat, až se do jedné přímky seřadí nějaká vzdálená hvězda, planetka a Země.

Logo

Ledový svět před hvězdou
Astronomové zákryt hvězdy trpasličí planetou pozorovali už v případě Pluta a jeho měsíce Charóna. A měli štěstí i v případě Makemake. 23. dubna 2011 došlo k tomu, že přelétala před vzdálenou hvězdou. Stín trpasličí planety přitom dopadal až na Zemi do oblasti Chile a Brazílie. Tento úkaz trval pouhou minutu. Protože šlo o jedinečnou příležitost, zapojilo se do pozorování hned sedm observatoří pomocí velmi rychlých videokamer.

Žádná atmosféra
Vědci se klonili k názoru, že by Makemake mohla mít atmosféru, podobně jako ji má Pluto a pozorování to měla potvrdit nebo vyvrátit. Výsledky pozorování teď zveřejnil časopis Nature. Zásadní informací je, že Makemake žádnou atmosféru nemá. A z měření je to vidět na první pohled. Kdyby atmosféru měla, jasnost hvězdy by slábla pozvolna a pozvolna by se po přechodu trpasličí planety zase zesilovala. Jenomže v datech je strmý skok, hvězda se v mžiku zhasla a po minutě zase rozsvítila. Po atmosféře tedy ani památky.

Vědci prohlašují, že by u Makemake našli atmosféru, i kdyby byla 1000krát slabší než na Plutu. Takže šance, že Makemake přeci jen nějakou globální atmosféru má, je po tomto pozorování prakticky nulová. Astronomové, jako malou náplast, u ledového světa za Neptunem zpřesnili alespoň průměr a určili hustotu. Průměr je1502 kmpřes rovník a1430 kmpřes póly, těleso je tedy poněkud zploštělé. A hustota je1,7 gramůna krychlový centimetr, je tedy ještě řidší než Pluto.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

Více z pořadu