Magazín Leonardo – Neživá příroda

17. prosinec 2014

Depositáře českých knihoven, muzeí i výzkumných institucí uchovávají desetitisíce map, z nichž některé jsou staré i pět staletí.

Mnohé z nich sice prošly digitalizací, ale tím, že nejsou zasazeny do moderního souřadnicového systému, do nich zabrousí jen hrstka nadšenců pro historickou geografii.

Změnit se to snaží soutěž StareMapy.cz. Zapojují se do ní geografičtí laikové, kteří takzvaně referují, tedy propojují totožná místa na mapě historické a současné. Historickým místům tak přiřazují GPS souřadnice a usnadňují navigaci komukoliv, kdo by se chtěl přenést o pár století nazpět na svá oblíbená místa.

Jak celý projekt funguje, vysvětlí středeční Magazín Leonardo.

Na slyšenou se 17. prosince ve 21:40 těší redaktorka Tereza Burianová.

autor: Tereza Burianová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.