Magazín Leonardo – Člověk: Léčba genetické slepoty

1. duben 2014

Léčba genetické slepoty a šití uvnitř těla bez operace.

Čeští vědci z Akademie věd ČR určili genovou mutaci, která ovlivňuje protein a způsobuje neléčitelné onemocnění sítnice. Nemoc je dědičná, vede ke slepotě a vyskytuje se u jednoho ze čtyř tisíc obyvatel. Vzniká nejčastěji vlivem mutace genů, která souvisí s odumíráním tyčinek a čípků v oku.

Jedná se o poznatek, který sice zatím nevede k léčbě onemocnění, ale jde o významný krok při poznání jeho podstaty. Výsledky vědecké práce představí vedoucí výzkumného týmu David Staněk z Ústavu molekulární genetiky AV ČR a jejich význam pro praxi zhodnotí oční lékař Bohdan Kousal z Makulárního centra Oční kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Vypadá jako „šicí stroj" a pracuje se s ním také podobně jako se šicím strojem. Umožňuje však plnohodnotné chirurgické šití, za pomoci endoskopu, tedy optického přístroje, který se používá například v medicíně a jeho pomocí se dají zobrazit vnitřní dutiny.

Výsledkem je zašitý, povolený chirurgický steh, aniž by pacient musel podstupovat novou operaci. První takový zákrok provedli v endoskopickém centru na Interní klinice 2. LF UK ve FN v Motole. Vedoucí geastroenterologie Radan Keil, který zákrok provedl, přiblíží, jaké jsou jeho výhody.

Na slyšenou se 1. dubna ve 21:40 těší Terezie Jirásková.

Spustit audio