Madeleine Albrightová: Pamatujte si, co je důležité pro tuto zemi, aby byla demokratická

20. květen 2015
Madelaine Albrightová na konferenci Forum 2000

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová dnes vystoupila na Foru 2000. V podvečer podepisuje svou knihu Pražská zima, v níž vzpomíná na dětství v Československu.

V rozhovoru pro Rádio Česko a ČTK Albrightová nejprve reagovala na dotazy k českým volbám. Nechtěla komentovat aktuální vzestup KSČM v krajských volbách coby vnitropolitické téma.

V souvislosti s ním ale vyslovila názor, že i 23 let po listopadu 1989 je třeba připomínat kořeny novodobé české demokracie, o něž se zasloužil zakladatel Fora 2000, bývalý prezident Václav Havel:

„Lidé musí myslet na to, co udělal pro Českou republiku. Pamatovat si, co je pro tuto zemi důležité, aby byla demokratická,“ uvedla Madeleine Albrightová.

Obamovy omluvy

Do Prahy vlivná politička a podnikatelka přijela jen pár hodin po třetí debatě amerických prezidentských kandidátů Baracka Obamy a Mitta Romneyho.

Coby dlouholetá spolupracovnice Billa a Hillary Clintonových a jejich poradkyně v zahraničně-politických záležitostech zdůraznila klady Obamovy prezidentské éry.

Polemizovala s výroky Mitta Romneyho z televizního duelu o tom, že prezident Obama oslabil americkou vůdčí roli ve světě a že se příliš se omlouvá:

„To, co udělal Barack Obama, bylo nejlepší pro Ameriku a pro svět, je důležité hledat partnery a pomáhat jiným lidem,“ uvedla bývalá americká ministryně.

Romneyho politika

Podobně jako Barack Obama v televizním vystoupení i Madeleine Albrightová zpochybnila zahraničně politickou erudici republikánského prezidentského kandidáta:

„Je těžké o tom mluvit, když nejsem v Americe. Ale když jsem v Americe, tak říkám, že Mitt Romney neví nic o zahraniční politice,“ řekla Albrightová.

Z jejího pohledu by pokračování Obamova prezidentského působení pomohlo nejen Američanům, ale i světu jako celku.

autoři:Marián Vojtek, Martina Mašková
  • Zahraniční
  • Fórum 2000
  • Albrightová