Macron teď napravuje to, co svými slovy o garancích pro Rusko vyvolal, říká k dárcovské konferenci v Paříži exministr Petříček
Paříž hostí dárcovskou konferenci, na které chtějí desítky zemí a organizací zajistit Ukrajině pomoc před nadcházející zimou. Není to pozdě, když na Ukrajině už leží sníh a teploty klesají pod bod mrazu? Jak naplnit heslo „efektivita, žádné sliby“? A co bude s uprchlíky, kteří pobývají na území ČR? Prodlouží jim poslanci status dočasné ochrany o další rok?
„Ta konference měla nastat rozhodně dříve. Minimálně počátkem podzimu. Ale je to také nutné vnímat jako reakci na masivní útoky Ruska na energetickou infrastrukturu Ukrajiny,“ míní analytik Ústavu mezinárodních vztahů a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
Martin Balucha, zpravodaj Českého rozhlasu v Paříži
Tomáš Petříček, analytik Ústavu mezinárodních vztahů, bývalý ministr zahraničí za ČSSD
Jan Schroth, expert OECD pro migraci
„A přiznejme si, že je to také i reakce na kritiku, která se snesla, podle mého názoru oprávněně, na hlavu francouzského prezidenta, který tímto jasně ukazuje, že jeho vyjádření, co se týče garancí pro Rusko, byla samozřejmě částečně vytržena z kontextu, ale způsobila velkou vlnu nevole. A teď i francouzský prezident napravuje to, co svými slovy vyvolal.“
Čtěte také
Petříček ale zároveň zdůrazňuje, že si nemyslí, že by Francie uhýbala ze směru, jakým Západ ke konfliktu na Ukrajině přistupuje.
„Naším hlavním úkolem je pomoci Ukrajině zvládnout nadcházející zimu a nadále pokračovat v podpoře její obranyschopnosti tak, aby se mohla účinně bránit a mohla osvobodit další území.“
Poslechněte si celé Téma dne v audiozáznamu. Moderuje Šárka Fenyková.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.