Čím míň se bude Rusům na Ukrajině dařit, tím víc se objeví podezřelých sebevražd, myslí si novinář Kundra

8. prosinec 2022

„Teď v poslední době mám pocit, že jsou u nás hodně aktivní čeští dezinformátoři. To znamená lidé, kteří mají pocit, že jim nějak narostla křídla, že můžou dosáhnout na větší politickou moc. Ti, kteří svolávali velké demonstrace na Václavském náměstí,“ popisuje odborník na dezinformační scénu a novinář Respektu Ondřej Kundra. „A do veřejného prostoru pumpují hodně nesnášenlivosti a lživých informací. Teď je to hodně spojeno s Ukrajinou, dřív to bylo o koronaviru.“

To, že by ale byli spojeni s ruskou dezinformační scénou, podle novináře není prokázáno. „Není k tomu nějaký veřejně dostupný důkaz. Jestli něco mají české tajné služby, to je možné, ale já o tom nevím. Nemám v ruce důkaz, abych je byl schopen například propojit přes finanční nebo personální toky s Ruskou federací.“

Čtěte také

„Velmi často ale přebírají ruský narativ, mluví o tom, že Česko by mělo být k Rusku co nejvíc vstřícné. Teď, v době energetické krize, bychom se podle nich s Ruskem měli dohodnout na dodávkách plynu, což ale znamená přímé vazalství. Nepochybně, stoprocentně vycházejí vstříc zájmům Kremlu, ale v jejich provázání důkazy nemáme,“ naznačuje novinář s tím, že má na mysli lidi kolem aktivisty Ladislava Vrabela.

Po kauze Vrbětice vyhostila minulá vláda množství lidí s diplomatickým pasem, kteří oficiálně pracovali pro ruské velvyslanectví. „To je mimochodem dům, který byl ukradený židovské rodině, která z části skončila v koncentráku a nikdy nedostala reparace od českého státu. Na konci války se tam usídlila sovětská ambasáda, teď tedy ruská.“

Ruští špioni?

„Naštěstí jsme po případu Vrbětice, teroristickém útoku na muniční sklad, který spáchala ruská vojenská rozvědka GRU, vypověděli velkou část ruské špionážní sítě – v podstatě víceméně celou – z ruské ambasády v Praze. Konečně, po mnoha desetiletích, ale ta síť tady může fungovat paralelně. Protože to byli lidé, kteří měli diplomatické pasy. Pak tady máme špiony-nelegály, kteří nikdy neměli přímé vazby na ambasádu, kteří třeba vypadají jako já, mají normální profesi a vedle toho vedou paralelní život špiona.“

V poslední době v Rusku umírají lidé zapojení do zpackané mobilizace vojáků v Ruské federaci.
Ondřej Kundra

„V minulosti jsme měli jednoho takového odhaleného, na kterého přišla kontrarozvědka BIS, vojenského psychologa Roberta Rachardže. Otce od rodiny, který žil banálním způsobem, ale měl i ten špiónský. Podobní lidé tady mohou být dál – a nepochybně tady i nějací jsou. Je otázka, kolik jich je. A klidně mohou být i ve styku s ruským velvyslancem.“

K největším Rachardžovým „kouskům“ patřilo vypracování psychologických profilů českých generálů, které předal ruské rozvědce. Rachardžo ale jednoho dne udělal chybu, když zprávy do Moskvy předával přes dekodér v telefonní budce.

Čtěte také

„BIS to spolu s Američany byla schopná rozluštit, protože se ze střední Evropy ozývaly nějaké divné kódy. Tak se něj tenkrát přišlo,“ připomíná novinář Kundra.

Ondřej Kundra je autorem úspěšných knih Novičok nebo kulka: jak umírají Putinovi kritici či Putinovi agenti. Když hodnotí stále nekonečnou řadu podezřelých sebevražd ruských generálů nebo oligarchů, říká: „Nevím, jestli je v tom nějaký vzorec, respektive vzorec, který jsem schopný rozluštit. Ale v poslední době jsou to lidé, kteří byli zapojeni do zpackané mobilizace vojáků v Ruské federaci.“

Někteří důstojníci, kteří byli do mobilizace zapojeni, si teď například pětkrát prostřelili tělo.
Ondřej Kundra

„To je ta mobilizace, o které Putin dlouho říkal, že nikdy žádná nebude, aby se nakonec uskutečnila. Pak říkali, že je částečná, ale byla celková, navíc probíhala problematicky, kdy se nedařilo všechny rekrutovat,“ popisuje.

„Někteří důstojníci, kteří byli do mobilizace zapojeni, si teď například pětkrát prostřelili tělo. Zaznamenal jsem, že manželka tohoto poměrně vysoce postaveného důstojníka z Dálného východu, který měl na starosti část mobilizace, pak Putinovi psala, že to byla sebevražda z donucení, kterou její manžel spáchal, protože se ocitl pod velkým tlakem svých nadřízených, že právě on udělal tu mobilizaci špatně. Ale to je ten ruský systém, kdy na sebe každý svaluje vinu.“

Čtěte také

„Asi se hledají viníci a Putin nechce, aby tím viníkem byl on. Vina za to, že mobilizace neproběhla, jak měla. Protože je slyšet velká kritika ze strany odvedenců a jejich rodin, takže se ,předhazují‘ jiní lidé.“

Kundra připomíná, že kritika ze strany okolí Putina je směřována i na vedení ministerstva obrany. Čím víc se Rusům nebude na Ukrajině dařit, tím se bude objevovat víc podobných příkladů, kdy budou umírat lidé, o kterých se bude říkat, že za to mohou – a ne Vladimir Putin,“ uzavírá novinář Respektu.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související