Macron je především lupič a zrádce. Chudým bere a bohatým dává, hodnotí první rok francouzského prezidenta publicista Brož

14. květen 2018

Před rokem nastoupil do úřadu prezidenta Francie Emmanuel Macron. Naplňuje značná očekávání, která tehdy vzbudil, nebo je na místě podrobit jeho působení ve funkci hlavy státu kritice? A zasahuje jeho politika i Českou republiku?

„Pan Macron je především lupič a zrádce. Je to anti-Hood, bere chudým a dává bohatým. Zrádce je proto, že se dlouho vyhříval na hrudi svého předchůdce Françoise Hollanda, zatímco připravoval svou prezidentskou kampaň,“ uvedl v pořadu Pro a proti publicista Josef Brož.

Podle něj je Macron nejen prezident asociální a podporovaný těmi bohatšími, ale jak prý řekl sám Hollande, těmi hodně bohatými.

Pro Francouze jsme v zóně oblud z východní Evropy, které rozhodně Macron nebude chtít obhospodařovat... Vidí nás jako zaostalé barbary, ke kterým se vrací populismus.
Josef Brož

„Macron bourá statut veřejných služeb a zároveň ohrožuje jistou míru nezávislosti, kdy společnost rozděluje rovným dílem bohatství, nikoli aby to byla soutěž predátorů,“ kritizoval novinář.

Ten hodnotí Macronovo působení jako především plné velkých gest. „To jsme viděli s přijetím Putina i Trumpa. Zde forma přetlouká obsah... Jistá divadelnost není problém, ale jde o to, aby to, co předvádím, nebylo v rozporu s tím, co říkám.“

„A to, co Macron předvedl v americkém Kongresu, kde Donalda Trumpa kritizoval a zároveň ho i objímal, je to rozporuplné,“ upozornil Brož.

Impulsy pro evropskou spolupráci

Bývalý velvyslanec ve Francii a Monaku Pavel Fischer by nejen z hlediska českých zájmů Emanuela Macrona pochválil. „Dokázal přinést velké impulsy pro evropskou spolupráci, vysoce hodnotím jeho styl jednání s Američany a Ruskem.“

„Mnohem víc mě zajímá vazba na Rusko. Macron se všemi poctami přivítal ruského prezidenta, ale řekl mu tak tvrdé věci stran dezinformací a bezpečnostních záruk, že to bylo sdělení, pod které se musíme podepsat.“

Macron dokázal Vladimira Putina přijmout a přitom mu sdělit velmi silné věci. Za to mu jako český občan chci dát jedničku.... Když už nemáme prezidenta, který by takto mluvil, zaplať pánbůh, že máme v Evropě aspoň Macrona.
Pavel Fischer

Bývalý diplomat souhlasí, že je dnes Macron chápán mnohem více jako pravicový prezident, než jako ten sociálně cítící. „Veřejné mínění ho vnímá jako prezidenta bohatých.“

Ve své prezidentské kampani sliboval, že nebude ani pravý, ani levý. „Podařilo se mu skutečně vytlačit tradiční politické strany napravo nebo nalevo do zanedbatelných pozic, takže opanoval politický systém.“

„Macron z hlediska Evropy i Francie dělá dobrou práci. Prosazuje reformy, které zmiňovaný François Hollande nedokázal ani zahájit, a na konci svého volebního období nedokázal oslovit ani své voliče,“ konstatoval Pavel Fischer.

autoři: Veronika Sedláčková , oci

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.