Lump zaklíná se jménem Lenina, psal před smrtí komunista Milan Jariš
Budete-li hledat mezi českými spisovateli osud, na kterém by se daly popsat složité zákruty druhé poloviny 20. století, nemůžete minout dramatika a prozaika Milana Jariše. Nad jeho životem se v pořadu Portréty zamyslí historik Eduard Burget z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd.
Milan Jariš (1913–1986) měl smůlu, že do dospělosti vstupoval na prahu hospodářské krize. Coby vyučený sazeč práci v oboru nesehnal a postupně vystřídal mnoho krátkodobých zaměstnání, než se v roce 1935 stal redaktorem Rudého práva.
Čtěte také
Za druhé světové války byl tři roky vězněn v Mauthausenu a naplno se mohl jeho talent rozvinout až po roce 1945, kdy působil v levicovém tisku.
V 50. a 60. letech napsal několik úspěšných scénářů k filmům a rozhlasovým hrám, také k jedné televizní inscenaci. To už byl od roku 1960 spisovatelem z povolání; paradoxně od té doby mu toho zase tak moc knižně nevyšlo.
Milan Jariš rostl s komunistickou stranou: ještě po smrti Klementa Gottwalda neváhal přirovnat prvního dělnického prezidenta k Žižkovi, když na stránkách novin veršoval:
„Tak je i dnes. Hejtmana není tu
a bojovníci pláčou nad mohylou.
Je-li náš žal jako žal husitů,
buďme jim rovni tvrdostí i silou!“
Po XX. sjezdu sovětských komunistů, kdy byl „odhalen Stalinův kult osobnosti“, přepracoval některé ze svých her. V roce 1968 podporoval demokratizační proces – a nedlouho před smrtí si zapsal:
„Na našem sadu kvetla kalina.
My byli mladí jak ty její květy.
Milovali jsme tenkrát Stalina
a chtěli žít a zemřít pro sověty...
Na čí že hlavu ta krev nevinná?
Na naši, pane, a na naše děti.
Lump zaklíná se jménem Lenina
a dav jak dřív, jen jiné svátky světí.“
Když počátkem 70. let vznikal normalizační Svaz českých spisovatelů, Jariš do něj nebyl pozván právě kvůli svým postojům z let 1967 až 1969. V roce 1972 podepsal petici českých spisovatelů za propuštění politických vězňů, vzápětí však svůj podpis odvolal. I tak mu ale po roce 1969 vyšla jediná knížka a inscenována byla jen jediná hra.
Eduard Burget v pořadu Portréty zařadí Jarišovo dílo do dobového společenského a politického kontextu a upozorní také na některé méně známé souvislosti.
Související
-
Milan Jariš: Demokraté. Groteskní obraz doby, kdy se jinak mluví a jinak myslí
Co se stane, když v noci místní rozhlas vyhlásí, aby se shromáždili všichni praví demokrati? Hru pro pamětníky k „Vítěznému únoru“ poslouchejte on-line.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.