Lukáš Lhoťan: Historie ukázala, že dlouhodobé soužití lidí různých náboženství a národností nefunguje

17. duben 2019

Odpůrce multikulturalismu, bývalý muslim a dnes křesťanský katolík Lukáš Lhoťan patří mezi čelní kritiky muslimů v Česku. „K islámu jsem kritický, protože má jiný přístup k duchovnu než křesťanství," říká.

„Principiálně ale myslím, že nám historie jasně ukazuje, že dlouhodobé soužití lidí různých náboženství a i různých národností nefunguje a nikdy nefungovalo. Dříve či později došlo vždy ke konfliktům,“ dodává muž, který v muslimské komunitě strávil celkem patnáct let.

Nakladatel, publicista a bloger Lukáš Lhoťan je také zakladatelem Česko-muslimského institutu, ex-muslim a konvertita ke křesťanství. Odmaturoval na střední odborné škole ve Frýdku-Místku v oboru Podnikání. V publicistice se věnuje tématům z oboru islámu, filozofie, médií a psychologie. Od dubna 2011 podniká v obci Pstruží jako vydavatel. V roce 2012 pracoval i ve strojírenství a byl vedoucím filmového projektu o menšinách.

Odpor k multi-kulti potom dává Lhoťan právě do kontextu dějin a vzájemné separace: „Jsem příznivec toho, aby si muslimové žili ve svých zemích a do našich nám nezasahovali, a abychom my si žili ve svých a nezasahovali do jejich.“

Nejvíce muslimů se vraždí samo mezi sebou.
Lukáš Lhoťan

Ježíš to chtěl

Ke konvertování k islámu ho přivedla negativní zkušenost s křesťanstvím. „Ve dvanácti letech mně zemřel dědeček a vyučující náboženství mi řekla, že Ježíš chtěl, aby dědeček zemřel. Začal jsem se potom zajímat, jestli nejsou jiné formy náboženství.

Po zkušenostech s muslimským světem se ovšem Lhoťan začal znovu hlouběji zabývat interpretací Ježíše Krista a vrátil se k původní víře.

Boj s českou islamofobií je běh na dlouhou trať, tvrdí ředitelka neziskovky In Iustitia

Na začátku dubna se zde konala akce pro veřejnost Oběd v mešitě, kde si mohli zájemci prostory prohlédnout a setkat se s muslimy v Praze

Nedávná krvavá zkušenost Nového Zélandu s terorismem vyvolala u většiny světových státníků vlnu solidarity a odmítnutí podobných násilných útoků. Stačí podobná prohlášení, nebo by politici měli jasně odmítnout jakoukoliv formu xenofobie a rasismu? A reagují čeští politici na tuto událost adekvátně?

Nutná reforma

Podle vydavatele prochází dnešní islám velmi dynamickým vnitřním vývojem. „I když to tak z venku nevypadá, je to vidět i v tom, že se víc a víc rozpadá na různé směry a výklady. Jsem přesvědčen, že dříve nebo později bude muslimský svět nucený projít nějakou formou reformace, protože jinak se dostane do situace, kdy si znepřátelí nikoli pouze nemuslimský svět,“ vysvětluje.

„Je třeba si uvědomit, že nejvíce muslimů se zabíjí mezi sebou. Pokud tedy nechtějí skončit tak, že se navzájem vyhladí v nějaké atomové apokalypse, budou muset najít nějakou státotvornou podobu islámu, která bude schopna existovat i v moderní době,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Lukáš Lhoťan bude hovořit také o protiislamistickém kurzu a euroamerickém tlaku, stejně jako o radikalizaci muslimů.

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.