Lukáš Jelínek: V sociálních a daňových tématech si koalice přestává rozumět

16. duben 2024

V sobotu na kongresu ODS byli ještě koaliční lídři samý vtípek. Statečně nesli i návrhy občanských demokratů na rušení či slučování resortů – nahnuté by to podle nich mohl mít zejména místní rozvoj. Se začínající volební sezónou však úsměvy na koaličních tvářích zamrznou.

Budou se muset dohromady bránit proti nájezdům opozice, ale čeká je také interní přetahovaná. Jak jinak, když je ve vládě pět stran, každá s trochu jiným voličským jádrem.

Čtěte také

Část koaličních neshod už je věcí veřejnou. Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan například prozradil, že se prestižní post člena Evropské komise za Českou republiku stal v roce 2021 předmětem hokynářského handlu s občanskými demokraty – pro jedny funkce premiéra a ministra financí a pro druhé eurokomisařské křeslo. Jen nepanuje shoda, zda těmi druhými mají být pouze Starostové, nebo i Piráti, když před volbami tvořili nerozlučný tandem.

Po roztržce mezi ODS a KDU-ČSL ohledně svátečního prodeje nebo zdanění tichého vína přichází další sporné téma – základní daňová sleva na poplatníka. Lidovci trvají na jejím zvýšení a ohánějí se programovým prohlášením vlády, jež slibuje valorizaci. Na své straně mají Piráty, přidají se možná i Starostové. ODS to má z rozpočtových důvodů za nerealistické, přestože se jinak na každém kroku zotavením tuzemské ekonomiky chlubí.

Držet se pohromadě

Dalším sporným daňovým opatřením je windfall tax čili daň z mimořádných zisků. Občanskodemokratický šéf státní kasy Zbyněk Stanjura je pod firemním tlakem, aby byla zrušena, koaliční partneři ale připomínají, že je důležitá pro pokrytí rozpočtových výdajů. A bylo by divné, kdyby právě ty měly být před volbami osekávány.

Čtěte také

Horká půda je také v sociální oblasti. V ní by ODS v zájmu větší dynamiky na trhu práce ráda do novely zákoníku práce propašovala možnost dávat výpovědi bez udání důvodu. Lidovecký ministr Marian Jurečka je zásadně proti.

Přesto na oplátku přišel s nápadem z podobného soudku: prodloužit zaměstnancům zkušební lhůtu třeba na půl roku. Nestačí snad dnešní tři měsíce, nebo má jít o fígl, jak rychle najmout, spotřebovat a pak stejně rychle odepsat pracovníky v některých odvětvích?

Přes tuto Jurečkovu vstřícnost vůči dominantní koaliční straně lze vycítit, že největší spory se budou odehrávat právě mezi ODS a KDU-ČSL, a to ačkoli je pojí partnerství v koalici Spolu. Špičky občanských demokratů musí ukázat svým členům a příznivcům, že posun strany blíže středu spektra se netýká ekonomických a sociálních otázek.

Čtěte také

Tam naopak sázejí na souhru s byznysem. A tak Stanjura namátkou sní o privatizaci Českých drah či České pošty. Nebo je pouhá náhoda, že prezidentem Hospodářské komory je Zdeněk Zajíček, donedávna vlivný místopředseda ODS?

Lidovci zase na podzim plánují volební sjezd, kde se to chystají Jurečkovi spočítat kvůli bídným preferencím. Partaj, jež měla být sociálním svědomím vlády už proto, že její elektorát je spíše starší, chudší, navíc venkovský, nakonec nejvíce doplácí na koaliční šetření a škrty. Jurečkovým zájmem tak je teď ukázat nejen, že je výkonný, ale též věrný lidoveckým hodnotám.

Lukáš Jelínek

S blížícími se sněmovními volbami vzrůstá dusno v každé vládě. A když je pestrá jako ta Fialova, dá se předpokládat, že bude mít o vzrušené přestřelky postaráno. Sice nepadne, takovou radost středopravicový tábor Andreji Babišovi neudělá, ovšem partneři budou mít potřebu se od sebe odlišit a možná i vzdálit. Pozorně hlavně sledujme, co to provede s koalicí Spolu. Vůle držet se pohromadě ji zatím neopouští. Počkejme si ale, nakolik s ní zamává předvolební nervozita.

Autor je politický analytik

Spustit audio