Lukáš Jelínek: Koalice Spolu utužuje vztahy, strany ale zároveň akcentují vlastní priority

24. říjen 2023

V půlce října a s jen týdenním odstupem proběhly programové konference TOP 09 a KDU-ČSL patrně jen shodou okolností. Náhodou už ale být nemusí, že se tak stalo po schválení vládního úsporného balíčku Sněmovnou a před finálními rozhovory o jednotné kandidátní listině koalice Spolu pro volby do evropského parlamentu.

Koaliční strany mají dva roky na to, aby si před sněmovními volbami 2025 u veřejnosti spravily renomé. Zejména ty menší potřebují polít živou vodou. Mohou být sice pyšné na harmonii, jež panuje ve Strakově akademii a díky níž se koalice nevysiluje žabomyšími spory, odvrácenou stranou této mince však je zastínění topkařů i lidovců občanskými demokraty.

Čtěte také

Celou půlku volebního období byla koalice vláčena událostmi – následky covidu, válkou na Ukrajině, energetickou krizí či inflací. Reagovala šetřením, škrtáním a zvyšováním části daní, tedy kroky nepopulárními. Však také pětikoalici ve volebních modelech opoziční hnutí ANO předbíhá o koňskou délku. V následujícím období v nás ale bude chtít vláda zažehnout optimismus, a tak každá z partají v ní zastoupených teď přichází se světýlkem na konci tunelu.

Premiér Petr Fiala z ODS hovoří o restartu Česka a modernizaci průmyslu. TOP 09 skloňuje inovace, investice, přípravu na zavedení eura nebo rychlejší digitalizaci. K té se hlásí i lidovci, zároveň ale míří na mladé rodiny, které hodlají zaujmout nápady při ochraně životního prostředí nebo v rámci bytové politiky.

Jejich doménou ale zůstává starost o životní úroveň rodin s dětmi. Namátkou pro ty, které mají tři a více potomků, by rádi ještě v tomto volebním období prosadili daňové prázdniny.

Evropské volby

Lidovecká sešlost byla dobře připravená, promyšlená a dala na chvíli zapomenout na ultrakonzervativní názory a projevy některých členů poslaneckého klubu, ventilované na pozadí jednání o manželství stejnopohlavních párů nebo o Istanbulské úmluvě.

Čtěte také

Ostatně historicky největší vliv KDU-ČSL měla, když k sobě přilákala nezávislé osobnosti s otevřenou myslí, třeba Petra Pitharta. Je-li dnes jen malý prostor k tomu, aby si lidovci hráli na sociální svědomí kabinetu, mohou aspoň prezentovat jiné plány a podněty atraktivní pro středový elektorát.

KDU-ČSL ani TOP 09 nemají jisté, že by bez koalice Spolu ve Sněmovně přežily. To ale není důvod rezignovat na vlastní značku. Koneckonců, půjde-li koalice Spolu i do příštího klání o sněmovní mandáty, budou chtít jednotlivé partaje co nejlepší umístění svých lidí na kandidátce.

To však platí i pro evropské volby – a ty jsou pro občanské demokraty, topkaře i lidovce bolehlavem. Když půjdou sólo, skončí nejspíš jako sedláci u Chlumce. Budou ale moci akcentovat odlišné přístupy k evropské zelené, migrační či menšinové politice. Například euro, k němuž se TOP 09 tak vášnivě hlásí, by přes dnešní europoslance za ODS neprošlo ani náhodou.

Lukáš Jelínek

Přesto se zdá, že lídři vnitrostranickou opozici převálcovali a nyní už jen dojednávají, s jakým programem a v jaké sestavě do eurovoleb nastoupit. Priority asi budou vágní a kandidáti budou zpívat každý svoji vlastní písničku. Těžko říct, jestli právě to je recept na solidní výsledek. Též se může stát, že hnutí ANO koalici Spolu drtivě porazí tak či tak.

I přesto ale má starost koaličních stran o konsensuální pověst a o obsah programové torny smysl. Dosud se zdálo, že nám vládnou jen údržbáři. Mají-li ale lidé stranám důvěřovat, potřebují vědět, že vidí i za roh, nebo aspoň dál než jen do konce volebního období.

Autor je politický analytik

Spustit audio