Daniel Kroupa: Nespokojení voliči a evropské volby

28. září 2023

V polovině mandátu podporuje vládu pětikoalice podle průzkumů veřejného mínění sotva čtvrtina respondentů. Není na tom nic překvapujícího, protože u reformních vlád tomu tak bývá. Rozvážná strategie rozvrhuje nepříjemná opatření na první dva roky, aby ve zbývajících přinesly sladké plody, které voliče přivedou zpátky.

V našem případě se to však příliš nedaří. Více než půlroční zpoždění způsobilo naše úspěšné předsednictví Evropské unii, pak přišla válka na Ukrajině, statisíce uprchlíků, drahé energie, drahé potraviny a vysoká inflace.

Čtěte také

Polovičaté reformy důchodového systému a nezbytné ozdravení veřejných financí, spojené se škrtáním dotací a zvyšováním daňové zátěže, přicházejí pozdě na to, aby jejich pozitivní výsledky voliči pocítili dříve, než půjdou k urnám. Tuto úrodu bude sklízet až příští vláda.

Z nespokojenosti jako obvykle těží opozice. Hnutí ANO utěšeně rostou preference a možná by rostly ještě více, kdyby zvolila vhodnější taktiku, než jsou parlamentní obstrukce a necivilizované projevy předsedy Andreje Babiše. Přispěly k jeho porážce v prezidentských volbách a zjevně se z toho nepoučil.

Rozpad koalice Spolu?

Mnozí voliči vládních stran, zklamaní z jejich výkonu, se sotva přesunou tímto směrem a tak marně vyhlížejí, zda se neobjeví nový nebo staronový subjekt, k němuž by se mohli přichýlit. Sociální demokraté mimo sněmovnu mají jen slabé tlampače, aby jejich hlas k nespokojeným voličům dolehl.

Čtěte také

Horší však je, že ani v politickém ústraní nedokázali vytvořit obraz potřebné seriózní opozice a alternativy vůči tomu, co nabízí hnutí ANO. Plakáty s fotografií předsedy vlády s domalovanými rohy dětskou rukou možná pozornost médií upoutají, ale působí natolik přitrouble, že se divák znechuceně odvrátí. Tudy cesta nevede.

Část nespokojených voličů vlády si uvědomí, že v příštích volbách se nebude rozhodovat mezi rozdílnými politickými vizemi reformované České republiky, ale mezi udržením demokratických standardů a přechodem k „řízené demokracii“ maďarského typu. Ti se zaťatými zuby budou opět volit některou z pětikoaličních stran. Ostatní dají své zklamání z politiky najevo tím, že zůstanou doma.

Volby do Evropského parlamentu v příštím roce budou tedy nejen testem reálného rozložení politických sil, ale také ochoty veřejnosti podílet se nadále na demokratickém rozhodování. Vyšší či nižší účast naznačí, jaké výsledky budeme moci očekávat ve volbách do Sněmovny. Významnou roli při tom nepochybně bude hrát chování koalice Spolu.

Daniel Kroupa

V ODS sílí hlasy po samostatné kandidatuře, protože ta jí zřejmě přinese více mandátů a kdo by tomu odolal? Lidovcům a TOP 09 pak ale hrozí, že nezískají ani jeden. To však na celé věci není to nejhorší. Celé uskupení Spolu ztratí důvěru voličů, kteří pro ně hlasovali jako pro novou politickou sílu schopnou svou soudržností čelit nástupu autoritářských tendencí.

Rozpad této koalice by v evropských volbách znamenal volební triumf hnutí ANO a skvělý nástup do kampaně k volbám do Sněmovny. Nižší důchody a vyšší daně v době války mnozí nespokojení voliči koalici Spolu odpustit dokážou, ale nahrávku na smeč panu Babišovi sotva.

Autor je filozof a pedagog

autor: Daniel Kroupa
Spustit audio