Petr Hartman: Digitální risk neproměnil Ivan Bartoš v zisk

Petr Hartman: Digitální risk neproměnil Ivan Bartoš v zisk
Risk je zisk, nebo taky velká ztráta. Pravdivost tohoto rčení si na sobě ověřil bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš. V jeho případě šlo o digitalizaci stavebního řízení. Tu se rozhodl spustit, i když nebyla dostatečně připravena.
Zisk v podobě zvládnuté digitalizace nepřišel. Její nefunkčnost naopak vedla ke konci Ivana Bartoše v ministerském křesle, následném odchodu jeho strany z Fialovy vlády a v neposlední řadě znamenala Bartošův konec v čele Pirátů.
Čtěte také
Pokud by zbytečně neriskoval, dbal na varování prezidenta republiky, dalších politiků a odborníků, byla by digitalizace stavebního řízení odložena. Nebyl by to krok v tuzemském prostředí výjimečný. Digitalizace vázne i v jiných oblastech než pouze ve stavebnictví. Politici, kteří za to nesou odpovědnost, mají klid. Zkrátka si vyhodnotili, že risk by pro ně byl ztrátou a nikoli ziskem.
Ostatně následný vývoj dal tomuto přístupu za pravdu. Politici dali od problémů s digitalizací stavebního řízení poměrně rychle ruce pryč. Přijali novelu příslušeného zákona a nástup digitalizace posunuli až do roku 2028. Získali tím prostor pro tvorbu nového systému. Při jeho vzniku by neměli opakovat dosavadní chyby.
Trestní oznámení
Ty jsou popsány v auditu. Ten sice ještě není zcela dokončený a tudíž oficiálně zveřejněný, přesto se údaje z něj už probírají v médiích. Podle dostupných informací nabral projekt hned od startu značné zpoždění.
Čtěte také
Začátek však není spojen s nástupem Ivana Bartoše do čela ministerstva pro místní rozvoj, ale s jeho předchůdkyní Klárou Dostálovou. Málo času přispělo podle auditu k nedostatečné konzultaci s jeho budoucími uživateli, což vedlo k potížím při jeho spuštění. Další zjištění se týkají zajištění odborného týmu, nebo chybějící kolaudace celého systému.
Stávající ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek tvrdí, že z chyb je potřeba se poučit a přípravu nového systému nepodcenit. Bude to úkol pro novou vládu. Ta by měla v této oblasti navázat na práci té současné. V odborných věcech by nemusela hrát zásadní roli politická řevnivost. Vzhledem k tomu, že problém digitalizace stavebního řízení hodlá opozice probírat na mimořádné sněmovní schůzi, těžko se to splní.
K uklidnění emocí nepřispěje ani podání trestního oznámení. Byť má mířit na neznámého pachatele, má hnutí ANO už dopředu jasno. Je jím současná vláda v čele s premiérem Fialou a dnes už bývalým ministrem Bartošem. V počínání hnutí ANO přitom nejde o risk, ale o sázku na jistotu. Tou by měl být celkem pohodlný zisk kladných bodů alespoň u části voličů.
Zároveň tento postoj k vyřešení digitalizace stavebního řízení nepřispěje. Takže Ivan Bartoš ve snaze zrychlit tento proces, dosáhl spíše opaku a ještě na tom politicky výrazně ztratil.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.