Luboš Palata: Sikorski byl v Berlíně a míří do Paříže. Visegrád je pro Polsko u ledu

2. únor 2024

Přes nekončící domácí napětí, které se snaží udržovat od moci odstavené Právo a spravedlnost, se nová polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska pomalu rozjíždí. A mění nejen domácí poměry, ale i polskou zahraniční politiku.

Tu poslední roky zatěžovaly nejen spory Polska a Evropské unie o stav polské demokracie a právního státu, ale také nekončící polské slovní útoky na Německo.

Německá karta byla také jedním z hlavních volebních hesel Práva a spravedlnosti v podzimních volbách, kdy byl právě Donald Tusk mnohokrát nazván „německým agentem“ a na to konto zrádcem polských národních zájmů. Polsko vzneslo vůči Německu otázku reparací za druhou světovou válku a vypočítalo škody do biliónů.

Přes velkou snahu Německa přecházet tyto nekončící útoky mlčením, se vztahy mezi Berlínem a Varšavou ocitly na bodu mrazu. Kvůli tomu přestal zcela fungovat i takzvaný Výmarský trojúhelník, který vytvořily Polsko a Německo společně s Francií.

Otázku uzavřít

Úterní návštěva nového ministra zahraničí Radoslawa Sikorského v Berlíně byla proto očekávána v Německu s velkými nadějemi. Bývalý hvězdný ministr předchozí Tuskovy vlády strávil poslední roky v Evropském parlamentu a výrazně pomohl evropské podpoře Ukrajiny.

Čtěte také

Ve staronové funkci v čele polské diplomacie čeká na Sikorského obtížný úkol dostat vztahy Polska a Německa do takové formy, aby mohl být Výmarský trojúhelník znovu obnoven. A mohl se stát motorem Evropské unie a Evropy jako takové. Zvláště s ohledem na podzimní americké volby, které může vyhrát nevyzpytatelný Donald Trump, není času nazbyt.

A to i v bezpečnostní rovině, v níž je Francie jedinou unijní jadernou velmocí schopnou v případě problémů s USA garantovat evropskou a tedy i polskou bezpečnost proti jadernému Rusku.

Sikorského rozhovory s německou šéfkou diplomacie Annalene Baerbockovou rozhodně oteplení vztahů přinesly a zřejmě otevřely cestu k setkání kancléře Olafa Scholze a Donalda Tuska. A to přesto, že pro Berlín možná překvapivě i Sikorski vznesl otázku německých reparací za druhou světovou válku.

Luboš Palata

V mírnější rovině než předchozí vláda, hovořil o jakémsi gestu, ale dal najevo, že je třeba tuto otázku uzavřít, aby už dál neotravovala polsko-německé vztahy. Česko-německé smíření by Polsku mohlo v tomto směru být dobrým příkladem.

Sikorského cesta do Berlína, na kterou by měla navázat návštěva Paříže, je ale i vzkazem Česku a Slovensku. Vzkazem, že Polsko se teď zaměřuje na velkou evropskou a světovou politiku. A že Visegrád s problematickým Maďarskem je takříkajíc u ledu.

Vzhledem k nekonečnosti vládnutí Viktora Orbána v Budapešti je otázkou, zda jen dočasně, nebo na hodně dlouho. Třeba na šest let, jak tomu bylo kdysi za vlády Vladimíra Mečiara na Slovensku.

Autor je komentátor Deníku   

autor: Luboš Palata
Spustit audio