Luboš Palata: Maďarsko omezilo ústavní práva. Je to zkouška před volbami, které by Fidesz mohl prohrát
Maďarský parlament zakázal konání pochodů sexuální rovnosti Pride. Záminkou se stala jakási ochrana práv dětí, pojímaná vládnoucí stranou Fidesz Viktora Orbána jako právo nedovědět se, že vedle svazků mezi muži a ženami existují i svazky jiné. Toto opatření by se dalo brát jako další krok v jakémsi kulturním boji Orbánovy politické garnitury. Garnitury snažící se přeměnit tradičně velmi liberální Maďarsko v konzervativně křesťanský stát s tradičními hodnotami.
Čtěte také
Mimochodem, zatímco právo dětí nedovědět se o existenci stejnopohlavních párů bylo nadřazeno ústavně zaručenému shromažďovacímu právu, právo na život od počátku maďarské děti zaručeno ani po víc než deseti letech orbánovského režimu nemají.
V Maďarsku dále platí liberální pojetí interrupcí do konce 12. týdne od početí. A to je pouze jeden z mnoha možných příkladů účelové přetvářky současné maďarské politické reprezentace.
Je to jen zkouška?
Také v případě zákazů pochodů Pride jde o jakýsi boj se sexuálními menšinami až na posledním místě. Vládnoucí Fidesz disponuje v parlamentu ústavní většinou a má pevně pod kontrolou všechny klíčové politické, soudní a mocenské posty ve státě.
Čtěte také
Na zákoně omezujícím jedno ze základních ústavních práv proto Orbán spíš zkouší, jak rychle a jak lehce půjde změnit základní ústavní práva. Třeba v situaci, kdy budou současní vládci vystaveni riziku, že by mohly ve volbách v příštím roce přijít o moc.
Zázraky se sice i v politice dějí. Ale obávám se, že víc pravdy má můj dávný přítel, bohemista a bývalý velvyslanec Maďarska v Česku Gyorgy Varga.
Ten v nedávném rozhovoru pro Plus vyslovil svůj kvalifikovaný odhad, že Viktor Orbán a Fidesz sice možná mohou příští rok prohrát parlamentní volby, ale moci se nevzdají. Vzhledem k lehkosti, s jakou Orbánovi prošla současná změna ústavy ohledně pochodů Pride, to je scénář velmi pravděpodobný.
Orbán a opozice?
Orbán má v rukou všechny páky k tomu, aby účelovými ústavními změnami vítězství opozice v čele se stranou Tisza Pétera Magyara výrazně ztížil.
A když to bude třeba, tak mu prostě i zabránil. Pokud jde pod tak pofidérní záminkou omezit shromažďovací právo, jako se tomu stalo v případě pochodů Pride, nebude problém pod jinou záminkou například hlavní stranu opozice zakázat.
Ostatně, v Maďarsku, aniž si toho kdo všiml, platí už od covidu neustále prodlužovaný výjimečný stav, který omezuje některá ústavní práva. A Orbán se nemá k tomu ho zrušit.
Situace je o to horší, že zatímco maďarští demokraté se mohou opřít už jen o Evropskou unii, Orbán má dnes za sebou Donalda Trumpa. Svrhnout Orbána volbami bude prostě těžké. Ale zázraky se dějí. Někdy i v Maďarsku.
Autor je evropským editorem Deníku
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.