Luboš Palata: Do finále polských voleb možná postoupí „polský Trump“ Mentzen

17. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Lídr strany Konfederace Slawomir Mentzen na sjezdu strany v Katovicích | Foto: Profimedia

Luboš Palata: Do finále polských voleb možná postoupí „polský Trump“ Mentzen

Před téměř 35 lety, 2. října 1990, se tehdy ještě hodně mladá polská demokracie otřásla. Do druhého kola polských prezidentských voleb proti vůdci vítězné Solidarity Lechu Walesovi nepostoupil žádný z očekávaných favoritů, ale podivný polský emigrant z Peru Stanislaw Tyminski. Na třetí místo odsunul další legendu polského boje proti komunismu, liberálního katolíka a od srpna 1989 prvního nekomunistického premiéra celého východního bloku Tadeusze Mazowieckého.

Počítačový podnikatel, xenofob, konspirátor a protidemokraticky vystupující Tyminski tehdy získal hlasy téměř čtvrtiny Poláků.

Čtěte také

Jeho případné vítězství mohlo zhatit návrat Polska mezi demokratické státy Evropy. Naštěstí se tak nestalo, Tyminski druhé kolo jasně prohrál, když se dostal jen těsně nad čtvrtinu odevzdaných hlasů. Walesu ale ve finále volili i mnozí z Poláků, kteří by mu jinak svůj hlas nedali.

Když se na tehdejší souboj podívá člověk dnešními očima, mohli mít Poláci v Tyminském za prezidenta takový předobraz současného amerického prezidenta Donalda Trumpa nebo jeho viceprezidenta J. D. Vance.

Boj o druhé místo

Co se nestalo před 35 lety, to se může stát za pár týdnů, až půjdou Poláci v květnu k nejnovějším prezidentským volbám. Jejich favoritem zůstává současný primátor Varšavy a vládní kandidát Rafal Trzaskowski, ale o druhé místo se vede překvapivý souboj.

Čtěte také

Hlavní opoziční formace Právo a spravedlnost nominovalo nepříliš přitažlivého historika Karola Nawrockého. Na něho se však začíná v posledních týdnech rychle dotahovat poslanec extrémně nacionalistické Konfederace Slawomir Mentzen.

Konfederace, která je v evropském měřítku partnerem Alternativy pro Německo (AfD) a české Svobody a přímé demokracie (SPD), patří do houfu evropských příznivců a opisovačů amerického prezidenta Trumpa, toužících s jeho hesly zopakovat podobný úspěch.

Mentzen chce posílit už tak silné polské prezidentské pravomoci, hlásá bigotní katolické názory, je odpůrcem Evropské unie a v poslední době využívá rostoucí nevůle části Poláků vůči ukrajinským válečným běžencům. Bojuje za odstranění pomoci, kterou od polského státu ještě dostávají.

Luboš Palata

Na rozdíl od partnerské AfD sice zatím nedostal přímou podporu své kandidatury od Washingtonu, ale jeho odkazy na Trumpa, třeba v požadavku zásadní likvidace vládních úředníků, absolutní svobody na sociálních sítích, uvolnění vlastnictví zbraní, zásadního snížení daní či zrušení vysokých pokut pro polské řidiče, jsou jasně trumpovské.

Poláci, nejvíce proamerický národ střední Evropy, na to, zdá se, docela slyší. Z polských prezidentských voleb tak může ještě být nečekané drama podobné tomu v roce 1990.

Autor je evropským editorem Deníku  

autor: Luboš Palata