Matěj Schneider: Trump se snaží deportovat propalestinského aktivistu. A opět narazil na soudy
Agenti amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti před několika dny v New Yorku spoutali propalestinského aktivistu Mahmouda Khalila, a teď se ho pokouší deportovat. Khalil je jednou z hlavních postav protestů na zdejší Kolumbijské univerzitě. Nebyl dosud obviněn z žádného trestného činu. Mluvčí ministerstva jen vágně sdělila, že Khalil jednal „v souladu“ s teroristickým hnutím Hamás.
Než se Khalilova manželka v osmém měsíci těhotenství i jeho právní zástupci rozkoukali, ministerstvo nechalo přemístit zadrženého muže tisíce kilometrů přes půlku USA do detenčního centra v Louisianě.
Zadržení, nebo únos?
Mnozí Khaliovi zastánci tak raději než o zadržení mluví vyloženě o únosu. Až po několika dnech věznění mu bylo dovoleno plnohodnotně telefonovat s právníky. Khalilovi přispěchaly na pomoc už necelé dvě desítky lidskoprávních organizací. Petici za jeho propuštění podepsalo několik milionů lidí.
Čtěte také
Případ je přelomový především proto, že Khalil má v USA trvalé povolení k pobytu – je držitelem takzvané zelené karty. Není zcela zřejmé, zda si toho agenti, kteří ho zadrželi, byli vědomi.
Když ho zatýkali, sdělili mu, že mu bude odebráno studentské vízum. V chaosu administrativy Donalda Trumpa je podobně pravděpodobná neznalost reálií, jako aktivní snahy pokoušet právní řád.
Držitelé zelené karty mají téměř stejné právní ochrany jako američtí občané. Ať už zadržení jednoho z nich byl záměr, či omyl, Trumpova vláda se teď do hájení tohoto kroku pustila naplno. Trump přímo slibuje, že Khalil je jen prvním z mnoha. Ministr zahraničí Marco Rubio taktéž hrozí odebíráním víz a zelených karet kdekomu.
Zákon nezákon, budeme deportovat?
Snahu o deportaci Khalila ihned zablokoval federální soud. Jde tak už o několikátou tahanici, ve které se Trumpova administrativa snaží maximalizovat své pravomoci a posouvat hranice toho, co výkonné moci ve Spojených státech může projít.
Čtěte také
Ministr Rubio ve svých prohlášeních popírá, že by v případu šlo o svobodu projevu. Není divu, že se z potírání těchto svobod snaží vykroutit vzhledem k tomu, že se Republikánská strana pod Trumpovým vedením většinou snaží pasovat do role hrdinných ochránců svobody slova.
Ať už američtí vládní úředníci věděli, že Khalil je držitelem zelené karty, či nikoliv, není pochyb, že tak jako tak byl strategicky vybraným terčem. Mnozí republikánští voliči by nejraději z USA deportovali kdekoho zákon nezákon.
Ale i demokratická voličská koalice se v uplynulém roce štěpila na podpoře pro Palestince. Zatímco mezi řadovými voliči demokratů ve světle brutální odvety Izraele v Gaze sympatie pro Palestince prudce narostly, vedení strany je daleko zdráhavější.
Poražená prezidentská kandidátka Kamala Harrisová se během kampaně vyloženě vymezovala vůči propalestinským aktivistům.
V tuto chvíli se špičky Demokratické strany za Mahmouda Khalila postavily. Trumpova administrativa si svým chaotickým počínáním rozhodně nepomáhá a není vůbec jasné, jestli své radikální kroky proti Khalilovi bude před soudy schopna obhájit.
Jestli ano a Khalil bude opravdu prvním z mnoha deportovaných, bude to zásadní porážkou pro svobodu projevu ve Spojených státech.
Autor působí na serveru voxpot.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.