Luboš Palata: Český prezident Miloš Zeman, přítel Ukrajiny

23. duben 2019

Říká se tomu nová šance. Výměnu na postu ukrajinského prezidenta vzal český prezident Miloš Zeman jako šanci na obrat ve svých osobních vztazích k Ukrajině.

Ty v posledních pěti letech česko-ukrajinské vztahy výrazně poškozovaly.

Thomas Kulidakis: Křest ohněm nového služebníka lidu na Ukrajině

Herec Volodomyr Zelenskyj, nový ukrajinský prezident

Volodomyr Zelenskyj, herec, bavič a hlavně nová tvář převezme otěže vedení Ukrajiny.

Zemanovy výroky ohledně historického práva Ruska na Krym, odmítání uznání očividné ruské agrese na východě Ukrajiny, odmítání protiruských sankcí či návrhy na odprodání Krymu Moskvě udělali z Miloše Zemana v očích mnoha Ukrajinců trojského koně Putina v Evropě.

Ruský prezident Vladimir Putin svému novému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, který stejně jako odcházející hlava ukrajinského státu Petro Porošenko požaduje návrat Doněcka i okupovaného Krymu pod ukrajinskou správu, ke zvolení nepopřál.

Naopak Zeman poslal dopis, který svědčí o jeho snaze se vztahem k Ukrajině a Ukrajincům něco udělat. Zeman se v úvodu sice nevyhnul kritice dosavadního „neefektivního“ ukrajinského vedení, neodpustil si kritiku „národoveckých hesel“, ale odhlédnuto od toho jsou další části dopisu až překvapivě pozitivní.

Cesta k narovnání vztahu Zemana k Ukrajině

Josef Mlejnek jr.: Zelenskyj jako výraz bolestí Ukrajiny

Volodymyr Zelenskyj

Vítěze prvního kola ukrajinských prezidentských voleb Volodymyra Zelenského určitě není dobré vnímat jenom jako nějakého směšného baviče, jemuž nasypali hlasy voliči na hranici svéprávnosti.

Tady si dovolím citovat: „Ujišťuji Vás, že Česko bude i nadále ukrajinským reformním snahám napomáhat a podporovat evropské směřování Ukrajiny. Zasadím se o to i já osobně, jelikož mi velmi záleží na pozitivním vývoji Ukrajiny a prohlubování vztahů mezi našimi zeměmi ve všech oblastech.“

Dál Zeman zve v neděli zvoleného Zelenského k návštěvě Česka a svůj dopis končí pozdravem, který by člověk od „putinovce“ Zemana sotva čekal: „Sláva Ukrajině!“

Zemanův dopis Zelenskému není prvním vstřícným krokem českého prezidenta v poslední době. Před pár měsíci ve společném prohlášení ústavních činitelů hlava našeho státu spolupodepsala podporu pokračování protiruských sankcí Západu vůči Rusku.

Jindřich Šídlo: Velkolepá diplomacie prezidenta Zemana

Český prezident Miloš Zeman a rakouský prezident Alexander Van der Bellen

Pokud jedete jako hlava státu na návštěvu do sousední spřátelené země, kde jste se nedávno snažil neúspěšně ovlivnit prezidentské volby ve prospěch poraženého kandidáta, máte na výběr mnoho způsobů, jak tento diplomatický debakl odčinit.

Na druhé straně cesta k narovnání vztahu Zemana k Ukrajině a Ukrajincům bude ještě dlouhá a obtížná. Chyb totiž udělal Zeman opravdu mnoho, proto i kdyby nový ukrajinský prezident chtěl, bude pro něj nesnadné za Zemanem do Prahy přijet.

Pokud ale bude v dopisem naznačené podpoře cesty Ukrajiny do Evropské unie Zeman viditelnými kroky pokračovat, není vyloučené, že „polepšeného“ českého prezidenta vezme Ukrajina na milost.

Luboš Palata

Už s ohledem na to, že statisíce Ukrajinců v Česku jsou dnes největší menšinou v republice, často i občany země, v jejímž čele Zeman stojí, bylo by to jen dobře. Kdyby Zeman odcházel z Pražského Hradu jako přítel Ukrajiny, bylo by to i z hlediska dějin mnohem důstojnější, než kdyby zůstal zapsán v historii jako trojský kůň ruského agresora a okupanta Vladimira Putina.

Autor je redaktorem Deníku

autor: Luboš Palata
Spustit audio