Lidský genom je plný vetřelců
Asi 8 % našeho dědičného materiálu nepochází od lidí, ale od skupiny virů, která se nechvalně proslavila hubením koní.
Lidská DNA není jen lidská, ale obsahuje i zbytky endogenních retrovirů - tedy virů, které svou dědičnou informaci v podobě RNA umí převést na DNA, a tu pak vpašovat do genomu obratlovců. Nová studie ale ukazuje, že retroviry nejsou jedinými vetřelci v našem genomu. Tým amerických a japonských výzkumníků zjistil, že asi 8 % lidského genomu tvoří DNA takzvaných bornavirů, která se během evoluce opakovaně dostávala do naší dědičné informace.
Bornaviry, které se množí uvnitř jader nervových buněk, napadají ptáky a savce včetně primátů. Své jméno dostaly podle německého města Borna, kde v roce 1885 epidemie vyvolaná bornaviry zahubila celý pluk vojenských koní. Objev DNA bornavirů v lidském genomu přinesl vědcům značné překvapení, a to nejen proto, že odhalil už druhou skupinu endogenních virů. Autoři studie nevylučují, že zbytky bornavirů v lidském genomu vyvolávají určité mutace, a mohou proto souviset s psychiatrickými onemocněními, jako je kupříkladu schizofrenie.
Zdroj: Science Daily
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.