Lidem, co vydělají hodně peněz, se mění charakter. Stejně to umí psychedelika, myslí si Dejčmar
Je ekonom a jeden z našich největších mecenášů. Je spolumajitelem finanční skupiny RSJ, galerie DOX, pohybuje se kolem módy, podporuje bláznivé projekty, jeho vášní je filozofie a psychologie. Hostem Osobnosti Plus je Václav Dejčmar.
Čtěte také
„Nikdy jsem nebyl byznysmen. Jsem spíš více intelektuál, filozof, baví mě číst knížky, psát o věcech, zkoumat je. Vždy jsem věřil, na rozdíl od různých levicových umělců, že si svoji zábavu budu muset zaplatit sám. Proto jsem se v poměrně brzkém věku rozhodl, že si na ni musím vydělat,“ říká.
„Jsem a vždycky jsem byl investorem. Hledám lidi, kteří jsou šikovnější než já, mají nápady. A já se snažím vytvářet prostředí,“ popisuje Dejčmar své aktivity.
Investiční příležitosti vyhledává nejen v současných klíčových odvětvích, ale angažuje se i v umění a módě. „Musí to být, lidově řečeno, dostatečně šílené, aby mě to bavilo,“ přiznává.
Peníze vs. LSD
O penězích mluví jako o energii, která není negativní ani pozitivní. Podle něj odhalí lidský charakter podobně jako psychedelika (třeba LSD, psilocybin, tzv. houbičky, konopí). „Lidé, kteří je vydělají, se často mění. A mění se k tomu, co už v nich je. Jen se to celé zesílí.“
Čtěte také
Mezi Dejčmarovy koníčky dokonce patří produkce a režie filmů. V současné době spolupracuje na celovečerním snímku o Václavu Havlovi. Je přesvědčený, že i 30 let po revoluci má smysl takovýto snímek natočit.
„Mladá generace už vlastně neví, kdo byl Václav Havel. Často čerpá ze zkreslených informací na sociálních sítích. Občas to vypadá, že to byl největší škůdce Česka. To je zcela absurdní. Myslím si, že jedna z vlastností tohoto národa je, že si neváží vlastních velkých osobností.“
Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s jejím pátečním hostem. Václav Dejčmar prozradí, proč je podle něj těžší peníze utrácet než vydělávat, čím se řídí při svém investování a přiblíží také svůj zájem o psychologii a změněné stavy vědomí.
Související
-
Je filantropie nezištná? Výtvarná scéna diskutuje o původu peněz svých mecenášů
Mezi českými umělci už delší dobu probíhá diskuse o původu soukromých peněz, kterými je umění financováno. Soukromý kapitál v umění proto vzbuzuje obezřetnost.
-
Vojta Náprstek. Bývalý revolucionář, Amerikán, ale především český vlastenec a mecenáš
Na významnou postavu českého národního hnutí vzpomněla v Magazínu Leonardo historička a etnografka Milena Secká z Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.