Lída Rakušanová: Uvězněni v minulosti

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaderná energie. Ilustrační foto

Je to jako noční můra, ale nelze se z ní probudit: Už týdny vězní prezident spolu s premiérem svou zemi v minulosti.

Na vládní úrovni nic neřeší. Prezident nekoná a premiér se s tím smiřuje. Koaliční opozice fňuká, ale do stolu nepráskne. Zpravodajství z nevyšších pater politiky se podobá kafemlejnku. Kdo odjel na začátku prázdnin na dovolenou a teď se vrátil, zjišťuje, že o nic nepřišel. Jen ústava je oškubaná ještě víc než předtím.

Karel Hvížďala: Babiš, Zeman, Temelín a Dukovany

Prezident Miloš Zeman přijal ve středu na Pražském hradě delegaci vedenou ruským ministrem průmyslu Denisem Manturovem

Bez větší pozornosti proběhla minulý týden v médiích zpráva, že o den dřív než Andrej Babiš jednal 7. března 2019 v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se setkal český prezident Miloš Zeman na Pražském hradě s ruským ministrem průmyslu Denisem Manturovem.

Stagnace je to ale jen zdánlivá. Odvádí pozornost. Pohyb je pod povrchem. Jen jeden příklad za všechny: zatímco ve světě panuje shoda na tom, že atomové elektrárny, ač se ještě někde staví, nemohou kvůli enormním nákladům už nikdy v zápasu o čistší klima vyhrát nad stále levnější energií ze slunce či větru, rozhodla česká vláda před třemi týdny, aniž by to veřejnost zaregistrovala, že ČEZu, který má stavět nové reaktory v Dukovanech a  v Temelínu, změní podmínky.

Do té doby trval totiž Andrej Babiš na tom, že ČEZu neposkytne na cenu za energii z jádra žádnou státní garanci. Dodejme, že tu by nakonec stejně zaplatili spotřebitelé. 

Byla to strategie, která celkem spolehlivě bránila ČEZu realizovat projekt, který je v tržním prostředí evidentně tak ztrátový, že by koncern zruinoval. Teď má ale ČEZ přece jen nějaké záruky od státu dostat. Vláda 9. července rozhodla, že investorem výstavby jaderných bloků budou sice dceřiné firmy ČEZu, ale za určitých okolností je může převzít stát. Jaké okolnosti to konkrétně budou, o tom se povedou jednání. Smlouva má být každopádně hotová do konce roku.

Zastaralý model

Veřejnost má všechny důvody být ve střehu: poslední analýza mezinárodně uznávaného Reportu o stavu jaderného průmyslu ve světě (World Nuclear Industry Status Report) totiž dokumentuje na téměř 300 stranách, jak rychle to jde s kdysi tak mocným jaderným průmyslem s kopce. Bez Číny by byl úpadek ještě razantnější.

Dukovany jsou na sto let, takže mysleme na nezávislost, říká expert

Jaderná elektrárna Dukovany (ilustrační foto)

Kdy se dočkáme rozhodnutí o dostavbě jaderných elektráren Dukovany a Temelín? Jsou skutečně potřeba dva obří bloky, nebo by bylo lepší stavět bloky menší? A co bude s Dukovany po roce 2035, kdy se plánuje odstavení nynějších bloků?

V roce 2016 bylo sice do provozu uvedeno ve světě celkem 10 reaktorů, z nichž polovinu jich dodala právě Čína, ale zároveň byly čtyři reaktory odstaveny. Přesto klesl podíl atomové elektřiny v celosvětovém mixu od roku 1996 ze 17,5 procent na 10 a půl. A to při rostoucí spotřebě.

Důvodem je především cena: energie z nových jaderných bloků je v porovnání s výrobou energie ze slunečních a větrných elektráren dvakrát dražší. O problémech kolem konečných úložišť jaderného odpadu, která u sebe za humny nikdo nechce, kolem možného zamoření okolí při eventuálních poruchách a především při enormních nákladech na výstavbu, už ani nemluvě.

Lída Rakušanová

Jaderné elektrárny jsou dnes prostě zastaralý model. Patří minulosti. Že na nich prezident tolik lpí, tudíž nepřekvapuje. Teď ovšem zlomil i premiéra. Pro budoucí prosperitu země to představuje nebezpečí podstatně větší než současné, mírně řečeno „nestandardní poměry“ na ministerstvu kultury.

Nenechme se uvěznit!

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu