Libor Dvořák: Ruské demografické údaje se stále tají
Demografické údaje bývaly v ruském světě už v dobách Sovětského svazu záležitostí velmi choulostivou – tenkrát kvůli úbytku obyvatel slovanského původu a naopak prudké populační explozi zejména ve Střední Asii. Samostatné Rusko, vzniklé po rozpadu Sovětského svazu, zase mělo problém s tím, že počet jeho obyvatel neustále přirozeně klesá. A už 2,5 roku trvající válka celý problém ještě víc zkomplikovala.
Právě v poslední době nezávislí experti zdůrazňují, že jsou ruské oficiální údaje o počtu obyvatel země, ale také o průměrné délce života v příkrém rozporu s realitou.
Čtěte také
Začněme tím v této chvíli nejpodstatnějším – ruskými válečnými ztrátami, které jsou v tuto chvíli velmi nejasné a v jejich souvislosti slýcháme čísla často diametrálně odlišná.
Novináři ruského vysílání BBC, projektu Mediazona a spolupracující dobrovolníci, fixují jména nejméně 68 tisíc vojáků a žoldáků, kteří během této válečné operace padli. Tyto informace jsou ovšem získávány výhradně z otevřených zdrojů, takže samozřejmě nemůžou být úplné.
Kolik Rusů padlo nikdo neví
Ruská strana oficiální čísla svých ztrát zveřejnila koncem září 2022. Tenkrát hlásila necelých 6 tisíc frontových úmrtí. Od té doby už jsme doplněné údaje o raněných a padlých z oficiální Moskvy neslyšeli.
Čtěte také
Vlastně ne – se svou statistikou přišel před časem i Vladimír Putin, když prohlásil, že ukrajinské ztráty jsou desetkrát vyšší než ruské. Kdyby nešlo o tragédii, byla by to anekdota.
Západní odhady ruských ztrát se pohybují kolem půlmilionu padlých a raněných – ať už pocházejí od britské rozvědky nebo od amerického ministra obrany Lloyda Austina.
Mnohem nadějnější čísla skýtá vývoj ruské porodnosti. Ta se průměrně pohybuje kolem 1,5 dítěte na jednu matku, a zatímco v roce 2007 byla podstatně níž než průměr EU, teď ho docela významně překračuje. S válkou ale souvisí jiné číslo z této statistické kategorie: poslední dobou v ruských rodinách přibývá čtvrtých dětí. Důvod je prostý – otcové čtyř a více dětí nemusejí na frontu.
Je tu však i další, znepokojivější údaj: pokračuje přirozený úbytek obyvatelstva.
V důsledku úmrtí se ročně počet obyvatel sníží o víc než 600 tisíc, loni přitom ubylo 500 tisíc lidí. Což je další důvod pro to, aby se pokud možno tajila skutečná čísla padlých na frontě.
Známý nezávislý politolog Abbas Galjamov soudí, že „prahu bolesti“ z válečných ztrát zatím ve společnosti dosaženo nebylo. Proto se Putinův režim snaží tento okamžik co nejvíc oddálit.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.