Libor Dvořák: Příměří? V obou dohodách tahá Ukrajina za ten kratší konec
Ukrajina a Rusko uzavřely se Spojenými státy dvě samostatné dohody o příměří v Černém moři. V úterý to oznámil Bílý dům po jednáních, která americký tým vedl s delegacemi obou v Rijádu. Moskva ale platnost dohody o bezpečnosti plavby v Černém moři podmínila zrušením sankcí na některé banky a další společnosti.
A je to venku – i když Moskva si viditelně nepřála hned zveřejnit, co bylo v Rijádu dohodnuto. Její představitelé totiž rovnou řekli, že oni výsledky saudskoarabských jednání o Ukrajině sdělovat nehodlají.
Čtěte také
Trump je ovšem – jako už nejednou – zaskočil a vše vybalil na světlo boží: Dosaženo bylo rámcové dohody o obnovení bezpečné plavby Černým mořem a také o těch objektech energetické a kritické infrastruktury, které zřejmě v dohodě byly přímo pojmenovány.
Příznačná byla reakce obou válčících stran: Zatímco ruský prezident Zelenskyj prohlásil, že zatím dojednané příměří by mělo platit okamžitě, z ruské strany se ozval požadavek na zmírnění alespoň některých sankcí. Z čeho jde celkem snadno vysoudit, o co stranám konfliktu i hlavnímu prostředníkovi v zásadě jde.
Ukrajina jednoznačně stojí o co nejrychlejší ukončení bojů, ovšem za podmínek, které bude schopna akceptovat – a takové ty ruské prozatím nejsou a možná ani nikdy nebudou.
Čtěte také
Důvody Kyjeva jsou jasné: Má už málo jak vojáků, tak techniky, a i když momentálně úspěšnějšímu Rusku Ukrajina nedovolila frontu nikde protrhnout, je otázka, jak dlouho je schopna odolávat. Nehledě k tomu, jak je konfliktem vysíleno stále zoufalejší obyvatelstvo.
Rusko má vizi přesně opačnou: Válčit je třeba co nejdéle, pokud možno až po úplné rozdrcení Ukrajiny. Její rozdělení na strategicky bezvýznamná či alespoň méně významná teritoria, která by pro zřejmé ruské aspirace v Evropě byla menší překážkou než jednotný, nezávislý a silný ukrajinský stát, podporovaný přinejmenším značnou částí západního světa.
Trump má Ukrajinu za obtížný hmyz
A pak jsou tu Trumpovy Spojené státy. Ty by, alespoň v podání současných amerických politických špiček, Ukrajinu nejraději jako nějakou obtížnou mouchu doslova připlácly na okenní parapet.
Anebo by ji alespoň ponechaly dál zmítat v nelítostné síťce ruského agresora.
Zřetelně nejhorší vyhlídky má tedy v tuto chvíli právě nešťastná Ukrajina – a zbytek Evropy by se právě podle toho měl co nejrychleji zařídit.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.