Libor Dvořák: Novičok dokládá, že za útokem na Navalného je ruský stát
Známý ruský pediatr a veřejný činitel doktor Leonid Rošal, jménem Národní lékařské komory Ruské federace, navrhl kolegům ve Spolkové lékařské komoře vytvoření společné rusko-německé odborné komise.
Ta by se zabývala příčinami „náhlého zdravotního kolapsu“ Alexeje Navalného. Hlavně mezi ruskými liberály tato iniciativa vyvolala bouři nevole.
Čtěte také
Leonid Rošal je člověk v ruském prostoru jistě nepřehlédnutelný: na počátku tohoto století se například podílel na vyjednávání s čečenskými teroristy. Třeba při jejich brutálních akcích v moskevském Divadle na Dubrovce či v beslanské škole. V roce 2015 se zase v zájmu tamních dětí domáhal ukončení bojů na východní Ukrajině.
Na druhé straně ovšem tento významný sovětský a ruský dětský chirurg většinou vystupuje jako jistý umírněný hlas režimu. Do této role se vmanévroval i tentokrát: Rošal netvrdí, že opoziční politik, přinejmenším na ruském území, otráven rozhodně nebyl, ale domáhá se debaty o něčem, co je už pár dní dobře známé a jisté – Alexej Navalnyj se stal obětí travičského útoku.
Všechny odpovědi máme
Jako jedna z prvních se ozvala Navalného žena Julie, která nejhorší okamžiky strávila po boku svého muže.
Čtěte také
Ta na své instagramové stránce píše: „Zaprvé je, drahý pane doktore, docela dobře možné, že nesledujete zpravodajství, protože vývoj manželových potíží je evidentní – byla to otrava jedovatou látkou a v omské nemocnici to moc dobře věděli… Vy sám, doktore Rošale, mému muži jakožto pediatr pomoci rozhodně nemůžete. A nejspíš ani nechcete. A pak – veškerá vaše veřejná činnost z posledních let mi nedává ani tu nejmenší možnost vám důvěřovat a vážit si vás. Nechováte se jako lékař, ale jako hlásná trouba státu. Vy nechcete pomoci nemocnému, na kterého kašlete, ale jen se snažíte z německých kolegů vymámit informace. A vysloužit si chválu ruských mocných.“
K Julii Navalné se na Facebooku přidává i známý ruský traumatolog Andrej Volna, který upozorňuje na několik důležitých faktů.
Především by třeba stačilo zjistit, co posádku první pomoci přimělo k tomu, aby pacientovi rovnou aplikovali atropin? Proč se lékař na příjmu omské nemocnice rozhodl Navalného poslat rovnou na toxikologii? Proč byl do Omsku z Moskvy vyslán reanimatolog, který ovšem pak na dálku celou noc konzultoval s moskevskými toxikology? A jaké dávky atropinu Navalnyj v Omsku dostával, což je také velmi důležitý indikátor.
Své úvahy doktor Volna uzavírá takto: „Pokud budeme znát odpovědi na tyto otázky – a na to stačí několik hodin – nejspíš nebude třeba zbytečně obtěžovat naše německé kolegy. Protože všechny odpovědi máme tady, doktore Rošale. V Omsku. V Moskvě. A ne v Berlíně.“
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka