Libor Dvořák: Mučení veřejně vystavené

30. březen 2024

Pohled na muže zjevně brutálně zmlácené, ve dvou horších případech s uříznutým uchem a vypíchnutým okem, liberálně uvažujícími Rusy skutečně otřásl – bez ohledu na to, že pokud se masové vraždy na moskevském předměstí Krasnogorsk opravdu dopustili, je to skutek neprominutelný.

Čtěte také

Ale citujme – filoložka a univerzitní učitelka Světlana Levinová:

„Nejděsivější na ‚vyšetřování‘ teroristického útoku pro mě není uříznuté ucho či vypíchlé oko. Stejně jako to, že se mi nějak nechce věřit, že se útoku dopustili právě tito lidé…

Hrozné je, že SAMI sadisté a mizerové s policajtskými nárameníky taková videa natáčejí a pak je i zveřejňují. A zjevně je jim jasné, že žádných nepříjemností se za to nedočkají. Epocha Putinova proklamovaného kráglování údajných teroristů v hajzlech skoro čtvrt století přicházela, až nakonec definitivně přišla."

Budoucnost Ruska

A další názor patřící blízkému spolupracovníkovi Alexeje Navalného Leonidu Volkovovi:

„Veřejná demonstrace toho, jak jsou podezřelí mučeni – to je samozřejmě pečlivé plnění pokynů shora. Ruští ‚silovici‘ mučí zadržené často, rádi a vydatně. Ovšem až doposud neveřejně…

Čtěte také

Signál je jasný: Takhle drsní chlapíci v našich bezpečnostních orgánech jsou, takhle konají svou práci, říká Putin celé společnosti… A ještě něco – veřejná legalizace mučení je jasným signálem nikoli zavilým teroristům (ty nezastaví nic), ale celé společnosti beze zbytku."

A konečně někdejší soukromý Putinův vězeň Michail Chodorkovskij:

„Jsou tací, co mučení podezřelých tleskají… Jenže važte sami – jak dlouho vydržíte mučení? Den? Týden? Pak všechno podepíšete a ke všemu se přiznáte. Následuje rychlý soud a poprava. A hotovo – vyšetřování skončilo, zapomeňte…" Tolik bývalý majitel těžařské firmy Jukos Michail Chodorkovskij.

Libor Dvořák

Co k tomu dodat? Pokud je opravdu právě tohle budoucnost Ruska, není jeho občanům věru co závidět. A právě tato zrovna popsaná budoucnost je velmi pravděpodobná.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio

Související