Po útoku v Krasnogorsku asi přijde mobilizace, mluví se o obnovení trestu smrti, shrnuje historička Kolenovská
„Vladimir Putin vyrostl koncem 90. let na válce proti Čečensku. A dá se v říct, že kdykoli mu padal ,rating‘, došlo k násilí, případně násilnému vpádu do jiné země typu Gruzie. Proto tu vidím dost jasnou spojitost,“ komentuje historička Daniela Kolenovská páteční teroristický čin proti lidem v koncertním sálu v Krasnogorsku u Moskvy, a ke kterému se už přihlásil tzv. Islámský stát.
Po pátečním útoku teroristů tak logicky přichází otázka, co vlastně Putin chystá?
Čtěte také
„Jednoznačně se rozmnožily diskuse o znovu zavedení trestu smrti,“ odpovídá historička z Institutu mezinárodních studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Sama tak očekává utužení trestního práva.
„To, co teď také vyžaduje ruská ,elita‘, je zásah proti migrantům, sjednocení národního narativu a odmítnutí toho, aby do Ruska přijížděli migranti za prací. Rusko je ale potřebuje, protože i oni mají dost podstatné demografické problémy,“ vysvětluje.
„Za velký problém považuji to, co šlo vidět na fotografiích, které přicházely od soudu, který se v neděli vyrovnával se čtyřmi údajnými pachateli, a to bylo jejich mučení. Známé Z-kanály v podstatě publikovaly i jeho průběh – jak jednomu z obviněných uřezávají ucho, dávají mu elektrošoky do přirození atd.“
Čtěte také
„Bylo to skutečné týrání od lidí, kteří patří k policii, tedy k silovým strukturám, kterým tato míra násilí nepřísluší. Z ruských oficiálních míst jsem nezaznamenala jediné prohlášení, podle kterého je takové chování nepřijatelné.“
„Proto se domnívám, že rovnováha mocí – která vyšetřuje, která soudí a tou, která pak trestá –, zcela mizí. Už je dovoleno masivní násilí vůči komukoli, kdo se dostane do rukou policie,“ zdůrazňuje Kolenovská.
Mobilizace a utažení šroubů
Už dlouho se spekuluje, že po prezidentských volbách Putin plánuje další mobilizaci.
Čtěte také
„Ne náhodou, protože Ukrajina je ta, koho Putin zprostředkovaně viní z útoku Krasnogorsku u Moskvy. Další teorie, která kolem útoku vzniká, je ta, že části ruských silových struktur došla trpělivost – protože válku na Ukrajině vnímají jako něco, co by Rusko dělat nemělo –, a vymanila se z kontroly Kremlu. Následně snad chtějí usilovat o zásadnější změnu režimu,“ popisuje to, co se v Rusku „říká“.
„Tento útok také svědčí o tom, že přes všechny investice, které Rusko dává do vnitřního bezpečí, tak to nepřináší výsledek. Proto se také dá uvažovat o dalším zvyšováním kontroly, a to ještě nad rámec toho, co už bylo provedeno. Na rámec kamerových systémů, nad rámec sledování a pronásledování oponentů apod.,“ naznačuje historička.
Putin potřebuje rozdělenou společnost
Historička z Institutu mezinárodních studií také upozorňuje na Putinem deklarovanou touhu po jednotě Rusů, skutečnost je ale opačná.
Čtěte také
„Jednota je hodnota, kterou Rusko vyznává tradičně v ruské filozofii – začínalo to úsilím o jednotu křesťanských církvích. Co ale Putin se společností dělá, je opakované rozdělování na ty ,správné‘, kteří jsou vlastenci a patrioti. A pak na ty, které už od roku 2012 označuje za cizí agenty. Takže Putinova konkrétní reálná aktivita jde proti jednotě společnosti,“ vysvětluje v Osobnosti Plus.
Proč to tedy ruský prezident dělá?
„Bude to souviset s úsilím o jeden názor a sdílení jedné formy aktivity. Protože to, co Putin dělá, mimo jiné také ve vztahu k tzv. cizím agentům, je snaha přivést tuto část společnosti k pasivitě. K tomu, aby se na ničem nepodíleli, aby nic nedělali. Čili je to kanalizace veřejného aktivismu do státem vyžadovaných směrů a trendu,“ uvažuje Kolenovská.
Víc už si ale poslechněte v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí.
Související
-
Steigerwald: Jaderná válka z toho nebude. Ale svět se bude ještě dlouho bořit bahnem a ztrácet čas
To, proč je Západ ve válce na Ukrajině zdrženlivý, si dramatik Karel Steigerwald vysvětluje strachem z jaderné války. „Ten je totiž v Evropanech i Američanech zakořeněný.“
-
Fingerland: Výroky o „bílé vlajce“? Papež mluví jménem globálního Jihu, kde Rusko není říší zla
„Očekávat od Ukrajiny, že vyvěsí ,bílý prapor‘ s tím, že se vzdává, by bylo zvláštní. Možná, že měl na mysli něco jiného,“ uvažuje komentátor Jan Fingerland.
-
Sinolog Zádrapa: Číňanům jsou zločiny proti civilistům na Ukrajině úplně ukradené
Od začátku války na Ukrajině se Rusové přeorientovali na nové partnery – jedničkou je Čína. „Je to spolehlivý podporovatel putinovského Ruska,“ říká sinolog Lukáš Zádrapa.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.