Libor Dvořák: Lukašenko propustil známé politické vězně
Už přes týden je na svobodě v posledních letech asi nejznámější současný politický vězeň běloruského prezidenta Lukašenka, ještě v roce 2020 známý bloger a vážný prezidentský kandidát Sjarhej Cichanouskij. Společně s ním i 13 dalších běloruských opozičníků. Nezvyklé Lukašenkovy ochoty osvobozovat lidi, které považuje za své osobní nepřátele, si už v únoru povšiml americký The New York Times.
Čtěte také
Noviny upozorňují, že poslední Lukašenkův krok tímto směrem zdaleka není první a že opatrné propouštění představitelů trvá už rok – nejspíš jako signál diktátorovy snahy o gesto dobré vůle hlavně vůči Západu, a o signál, že oficiální Minsk je ochoten obnovit vztahy s demokratickým světem.
Tím spíš, že v Bílém domě po posledních amerických prezidentských volbách v Bílém domě opět sedí muž, který je ochoten Lukašenkovým dosti zašifrovaným vzkazům naslouchat. A který má pro nejrůznější autokraty pochopení.
Trump vs. Lukašenko?
Zvláštností posledního propuštění velké skupiny politických vězňů, mezi kterými byl ten vedle Viktora Babarika možná nejprominentnější Cichanouskij, je i fakt, že k němu došlo prakticky zároveň s návštěvou Trumpova vysokého představitele generála Keitha Kellogga, který s Lukašenkem setrval v šestihodinové debatě.
Čtěte také
Ve hře by tedy mohla být velkorysá americká nabídka k nové spolupráci: Lukašenko už nejednou vyjádřil přání nějak se podílet na mírových rozhovorech a především nabídnout Minsk jakožto dějiště takovýchto rozhovorů. Však právě tady byly před deseti lety podepsány nechvalně známé minské dohody.
Navíc je dnes velice těžké najít jiného politika – kupodivu včetně ruských –, který by se s Putinem tak často osobně scházel. Soudě podle všeho se tedy Washington rozhodl, že právě v mírových rozhovorech o Ukrajině může Lukašenko sehrát pozitivní roli.
A co z toho může vytěžit sám běloruský prezident, který se si jistě vědom, v jakém nebezpečí definitivního porobení ze strany Ruska se jeho země ocitla.
Diplomacie kolem Ukrajiny by se tak mohla stát „záchranným kruhem“, který by Bělorusko alespoň prozatím vynesl z hrozících ruských spárů.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.