Libor Dvořák: Co věstí odvolání osobního Putinova přítele

15. květen 2024

Státní duma definitivně rozhodovala o novém složení vlády staronového premiéra Michaila Mišustina. Došlo k celkem několika změnám, ovšem ta nejpodstatnější se odehrála na dnes klíčovém ministerstvu obrany – dosavadního šéfa rezortu Sergeje Šojgua vystřídal nepříliš nápadný dosavadní první vicepremiér Andrej Belousov.

Podle názoru jak domácích, tak zahraničních pozorovatelů se židle pod Šojguem houpala už dlouho, ale jeho odvolání samozřejmě vyvolalo velký rozruch. A proč?

Čtěte také

Sergej Šojgu byl a patrně nadále je osobním prezidentovým přítelem – v médiích se dlouhá léta objevovaly fotografie a televizní šoty, jejichž protagonisty byli oba muži například na společné dovolené v Šojguově rodné sibiřské autonomní republice Tuva, kde se oba oddávali rybaření, lovu či vyjížďkám na koních.

Nadto Šojgu patřil na přelomu století k zakladatelům strany Jednota, která se rychle přerodila do dnešní podoby čistě proprezidentského spolku, nazývaného Jednotné Rusko. Mimoto byl možná nejtrvalejším členem ruského kabinetu – v letech 1991–2012 zastával funkci šéfa ministerstva pro mimořádné situace a na dalších 12 let se stal ministrem obrany.

O všechny je postaráno

Rusko se ovšem v posledních více než dvou letech ocitlo v nezdařené bleskové válce, která se sakramentsky protáhla a s níž si nevoják Šojgu, navíc viditelně nevybavený nějakým nadprůměrným intelektem, prostě nevěděl rady.

Čtěte také

Oč Putinovi při tomto střídání stráží jde, je evidentní: válka původně plánovaná jako malá, rychlá a hlavně vítězná se změnila ve vleklé opotřebovávací soužení, na němž nic nemění ani aktuální taktické ruské frontové úspěchy.

Ruský prezident už pochopil, že nadále půjde o chvílemi až nudný a skoro statický souboj, který nebude trvat původně plánovaných pár dní (to už je za námi), ale s největší pravděpodobností ještě pár let. Proto jeho volba padla na Putinovi osobně oddaného ekonoma a rovněž nevojáka Andreje Belousova: jeho úkolem bude dát už se rozbíhající ruské čistě válečné ekonomice nějaký pevný a na delší dobu udržitelný rámec.

Libor Dvořák

Ostatně ani sám Šojgu nedopadl nejhůř, když ve funkci tajemníka ruské Bezpečnostní rady vystřídal Nikolaje Patruševa. Tento další Putinův věrný spojenec se stal osobním prezidentovým asistentem. Inu – o všechny je nakonec postaráno. Takže hodně, či spíše pokud možno málo štěstí, páni válečníci!

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.